aktualizováno 9. 1. 2008

Máte málo informací o komunitním plánování sociálních a souvisejících službách?


Na veškeré Vaše dotazy Vám rád odpoví: Ing. Jiří Čermák - koordinátor KPSS (oddělení sociálních věcí a zdravotnictví, č. dv. V008, přízemí, Městský úřad Český Krumlov, Kaplická 439 nebo email: jiri.cermak@mu.ckrumlov.cz nebo tel.: 380766401).

Program podpory sociálních služeb

Dokumenty

Pozvánka na kurzy akreditované MPSV ČR

Na základě přiděleného grantu z rozpočtu města Český Krumlov na podporu naplňování 2. Komunitního plánu sociálních a souvisejících služeb ve městě Český Krumlov na léta 2009 - 2011 pořádá KoCeRo - komunitní centrum Romů, o.p.s. kurzy akreditované MPSV ČR. Tyto kurzy jsou zaměřeny na podporu poskytovatelů, zadavatelů a uživatelů sociálních nebo doplňkových služeb v oblasti PR managementu, financování sociálních služeb a získávání finančních i nefinančních prostředků do organizace.

PR MANAGEMENT
přednáší Bc. Andrea Tajanovská, DiS. - akreditovaná lektorka MPSV ČR
Program kurzu:

  1. Komunikační dovednosti v praxi sociální práce
  2. Jednání se zájemcem o službu, informace o poskytované sociální službě, informování veřejnosti
  3. PR management v sociální práci
  4. Sociální marketing - propagace poskytovatele sociálních služeb, efektivita a distribuce propagačních materiálů
  5. Skupinová diskuse, zpětná vazba

Kdy: 13. listopadu 2009 od 9.00 do 14.00 hodin
Kde: KoCeRo - komunitní centrum Romů, o.p.s., Horní Brána 425


PROJEKTOVÁNÍ V SOCIÁLNÍ OBLASTI, FINANCOVÁNÍ SLUŽEB
přednáší Ing. Jiří Horecký B.A. et B.A. (Hons) - prezident asociace poskytovatelů sociálních služeb, akreditovaný lektor MPSV ČR
Program kurzu:

  1. Financování sociálních služeb
  2. Projektový management
  3. Projektová žádost
  4. Fundraising
  5. Dary a sponzoring
  6. Vyhledávání finančních příležitostí

Kdy: 27. listopadu 2009 od 9.00 do 14.00 hodin
Kde: KoCeRo - komunitní centrum Romů, o.p.s., Horní Brána 425


Bližší informace o kurzech najdete zde a závaznou přihlášku najdete zde.

Vloženo: 24.10.2009

Praktická a speciální škola hledala pomoc v koordinačních skupinách

Na konci měsíce září se sešla koordinační skupina pro děti a mládež a koordinační skupina pro etnické menšiny za účelem řešení problémů, které se objevují v Základní škole Český Krumlov, Kaplická 151.

„Nejzávažnějším problémem je zejména pozdní přeřazení žáků na naši školu. O přeřazení žáků do speciální školy mají právo rozhodnout rodiče, kteří však často nemají zájem o umístění svého dítěte právě do takového zařízení. Toto vede k tomu, že žáci pak přicházejí se závažnými nedostatky, kdy jim dělá velké problémy čtení či psaní. Tento handicap lze již u těchto žáků na druhém stupni jen velmi obtížně odstranit. Dále se setkáváme i se záškoláctvím, nekázní a agresivitou žáků. Současně se často potýkáme s nezájmem rodičů o řešení těchto problémů. Některé děti chodí do školy nepřipravené a mnohdy za ně rodiče neplatí ani obědy," uvedla Mgr. Blanka Thonová, ředitelka ZŠ.

Se základní školou úzce spolupracuje Oddělení sociálně právní ochrany dětí, Policie ČR, Městská policie, Český červený kříž, Dům dětí a mládeže, Středisko výchovné péče Spirála, NZDM Bouda, Základní umělecká škola, Šípek. Užší spolupráci na jednání těchto koordinačních skupin přislíbil do budoucna i ředitel KoCeRa Mgr. Radek Cihla a vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Bc. Ingrid Pechová, obzvláště pak při řešení některých již zmíněných problémů.

Mgr. Blanka Thonová připomněla, že rodiče stávajících i budoucích žáků mají možnost školu kdykoliv navštívit a být přítomni ve výuce. Všichni účastníci této schůzky se shodli také na tom, že budou do budoucna spolupracovat i na tom, aby rodiče i případní žáci měli co nejvíce informací o této škole a neměli o škole zkreslené představy.

Vloženo: 21.10.2009

Přehled poskytovaných registrovaných sociálních služeb ve městě Český Krumlov

  • Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež - Centrum pro pomoc dětem a mládeži, o.p.s.
  • Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež - KoCeRo - komunitní centrum Romů, o.p.s.
  • Terénní programy - Centrum pro pomoc dětem a mládeži, o.p.s.
  • Terénní programy - KoCeRo - komunitní centrum Romů, o.p.s.
  • Odborné sociální poradenství - Centrum pro zdravotně postižené Jihočeského kraje.
  • Odborné sociální poradenství - Informační centrum občanského sektoru Český Krumlov, o.s.
  • Odborné sociální poradenství - Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, o.s.
  • Domovy pro seniory - Domov pro seniory Kaplice.
  • Pečovatelská služba - Domy s pečovatelskou službou, o.p.s.
  • Tísňová péče - Domy s pečovatelskou službou, o.p.s.
  • Odlehčovací služby - Domy s pečovatelskou službou, o.p.s.
  • Osobní asistence - Informační centrum občanského sektoru Český Krumlov, o.s.
  • Azylové domy - Město Český Krumlov.
  • Domy na půl cesty - Město Český Krumlov.


Na stránkách http://iregistr.mpsv.cz/socreg najdete podrobnější informace o konkrétní poskytované sociální službě.

Vloženo: 8.10.2009

Pozvánka na odbornou přednášku

Koordinační skupina 2 pro seniory a zdravotně postižené občany si Vás dovoluje pozvat na ODBORNOU PŘEDNÁŠKU na téma:

  1. Informace o dávkách pro zdravotně postižené občany - přednáší zaměstnanci MěÚ, OSVaZ
  2. Výživa ve stáří - přednáší Ilona Kordinová, nutriční terapeut, Nemocnice Český Krumlov, a.s.
  3. Informace o praktickém využití telekontaktní péče - přednáší zaměstnanci domů s pečovatelskou službou, Český Krumlov

1. termín: 22. října 2009 od 14.00 hodin v Domě s pečovatelskou službou, Vyšehrad
2. termín: 9. listopadu 2009 od 14.00 hodin v Senior klubu Rozvoj, Vyšehrad

Vloženo: 29.9.2009

ICOS Český Krumlov, o.s. nahradila společnost KP projekt z Českých Budějovic na pozici poskytovatele technickoorganizačního zabezpečení.

Po rozhodnutí města Český Krumlov realizovat komunitní plánování sociálních a souvisejících služeb (KPSS) byla v roce 2004 zahájena přípravná fáze. V ní byly zmapovány zdroje, které mohly realizaci KPSS pomáhat. Vytvořila se triáda a město vybralo partnera akce (ICOS Český Krumlov, o.s.). Ten byl pro město partnerem až do 30. dubna 2009, kdy mu skončila smlouva a do následného výběrového řízení se nepřihlásil.

Od 1. května 2009 do 31. prosince 2009 se nově stala zajišťovatelem technickoorganizačního zabezpečení procesu komunitního plánování sociálních služeb společnost KP projekt s.r.o. z Českých Budějovic, která byla vybrána na základě řádného výběrového řízení v souladu se zákonem č. 137/2006 Sb. o veřejných zakázkách. Společnost KP projekt s.r.o. působí především v oblasti regionálního rozvoje, zpracování a realizaci projektů podporovaných ze strukturálních fondů EU a dalších veřejných dotačních zdrojů, zpracováním strategických rozvojových a analytických dokumentů. Poradenskou službu bude pro město Český Krumlov KP projekt s.r.o. zajišťovat prostřednictvím paní Bc. Andrey Tajanovské, DiS., která má vysokoškolské odborné vzdělání a mnohaleté bohaté zkušenosti v oblasti komunitního plánování v rámci dalších měst v jihočeském kraji.

Co změna v technickoorganizačním zabezpečení procesu KPSS přinesla

Proces nyní zabezpečuje nestranná společnost, která nečerpá finanční prostředky z městského rozpočtu ani ve formě grantů v rámci KPSS. Původní poskytovatel technickoorganizačního zabezpečení procesu ICOS, jako poskytovatel sociálních služeb, čerpal doposud v letošním roce z rozpočtu města v grantech 390 tis. Kč což je cca 35% z celkového objemu finančních prostředků vyčleněných na granty KPSS a dalších 460 tis. Kč mimo grantový systém, tj. celkem 850 tis. Kč.

Dne 26.3.2009 zastupitelstvo města schválilo změnu pravidel pro poskytování grantů z rozpočtu města Č. Krumlov na podporu 2. KPSS, kdy ustanovilo hodnotící komisi pro hodnocení projektů. Tuto komisy tvořili členové sociální komise RM s výjimkou členů, kteří byli zaměstnanci žadatele o grant nebo existovala jiná skutečnost, která byla důvodem střetu zájmů.

Tyto dva aspekty vedly k zabezpečení rovného postavení všech poskytovatelů ve městě, na které některé organizace poukazovaly.
Uvedené změny v procesu KPSS vedly k zavedení přísnějších, spravedlivějších pravidel, která zrovnoprávnila postavení všech poskytovatelů sociálních služeb ve městě. Zcela logicky nezaručují jako v minulosti vždy stoprocentní poskytnutí finančních prostředků jednotlivým poskytovatelům sociálních služeb dle jejich požadavku. Stimuluje je více ke spoluúčasti a získávání finančních prostředků i z jiných zdrojů.

Žádost do Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost

Nový poskytovatel technickoorganizačního zabezpečení procesu společně s městem připravují podání žádosti o dotaci do OP LZZ na projekt „Komunitní plánování sociálních služeb v Českém Krumlově" a to bezplatně. Tento projekt byl již městem Český Krumlov jako žadatelem o dotaci podán do 22. výzvy, stejné prioritní osy a oblasti podpory dne 10.10.2008. Na zpracování žádosti v té době s městem spolupracoval původní poskytovatel odborného poradenství ICOS. Žádost o dotaci však bohužel byla vyřazena v rámci věcného hodnocení projektu na základě doporučení výběrové komise konané dne 23.3.2009. Žádost nebyla schválena dle názoru členů hodnotící komise MPSV a to především z následujících důvodů:

  • Nedostatečně popsána cílová skupina a přínos projektu. 
  • Nejasnosti v administraci projektu - kdo by byl realizátor? Externí dodavatel nebo projektový tým?
  • Celá žádost byla nejasná, uměle protahovaná na dobu 24 měsíců. 
  • Mnoho rozpočtových položek nebylo opřeno o klíčové aktivity. Rozpočet byl nadhodnocený. Slabinou byla technickoorganizační a facilitační podpora procesu a její cena byla zjevně předimenzovaná.

Věříme, že po předchozích zkušenostech se v letošním roce těmto nedostatkům vyhneme a s žádostí o grant budeme úspěšnější.

Změna personálního obsazení v Sociální komisi rady města

Další změnou mající dopad na komunitní plánování v našem městě je i změna personálního obsazení Sociální komise rady města. Rada města dne 12.1.2009 na doporučení sociální komise, tehdy ještě v původním složení, schválila organizační strukturu procesu KPSS, kde má sociální komise řídící funkci komunitního plánování. Jelikož z procesu komunitního plánování odstoupili předešlí manažeři koordinačních skupin, rada města je dle svých kompetencí odvolala ze sociální komise a na jejich místa jmenovala zcela logicky nové manažery jednotlivých koordinačních skupin, kteří do procesu komunitního plánování buď nově nebo opětovně přicházejí. Je tedy žádoucí, aby se členové komise na procesu KPSS podíleli. Odstoupivším manažerům a dalším bylo nabídnuto členství v koordinačních skupinách, kde by svými odbornými znalostmi a bohatými zkušenostmi byli nápomocni v procesu komunitního plánování sociálních služeb. V současné době působí v sociální komisi z původních pěti pracovníků MÚ pouze čtyři. Ostatní členové sociální komise, ať již původní nebo nově jmenovaní, jsou převážně odborníci ze sociální oblasti či z veřejnosti. Z níže uvedeného složení sociální komise vyplývá, že všichni manažeři jednotlivých koordinačních skupin jsou odborníci se zkušenostmi za danou oblast.

Složení sociální komise rady města ke dni 26.6.2009:
Mgr. Roman Kneifl (předseda SK) - radní, zastupitel, učitel na gymnáziu Č.K.
Bc. Ingrid Pechová (tajemník SK) - vedoucí OSVaZ
Zoja Králová - zastupitelka
Mgr. Růžena Marhounová - důchodkyně a bývalá vedoucí CPZP, o.s.
Lucie Pártlová, DiS. - referentka OSVaZ, odd. sociálních dávek na OSVaZ, bývalá zaměstnankyně nestátní neziskové organizace zaměřené na poskytování soc. služeb
Marie Myslivcová - ekonomka, veřejnost
Jindřiška Smolíková - vedoucí OŠSM
Michaela Sklářová - manažer koordinační skupiny pro děti a mládež (jednatel Sdružení pro rodinu a děti, o.s.)
Bc. Ivana Ambrusová - manažer koordinační skupiny pro seniory a zdravotně postižené občany (ředitelka DPS,o.p.s.)
Mgr. Radek Cihla - manažer koordinační skupiny pro etnické menšiny (ředitel KoCeRa o.p.s.)
Martin Sýkora, DiS. - manažer koordinační skupiny pro řešení krizových situací (vedoucí odd. sociálních dávek na OSVaZ)

Aktuální situace v koordinačních skupinách

V současné době došlo k aktualizaci všech skupin. Bylo zjištěno, že mnoho členů bylo v koordinačních skupinách vedeno pouze administrativně a procesu se aktivně neúčastnili, což bylo rovněž jedním z důvodů pro obměnu. Pasivní členové byli nahrazeni aktivními členy, a to zájemci z veřejnosti a odborníky v dané problematice, kteří se zájmem přispějí ke zlepšení sociální situace v Českém Krumlově. Kromě stávajících členů projevilo zájem dalších 22 nových členů pracovat v koordinačních skupinách. Tyto koordinační (pracovní) skupiny jsou však i nadále doplňovány.
Dále na základě připomínky nové poradenské firmy KP projekt došlo v procesu komunitního plánování ke sloučení Koordinační skupiny 2 pro seniory a Koordinační skupiny 4 pro zdravotně postižené v jednu Koordinační skupinu 2 pro seniory a zdravotně postižené. K výše uvedené změně došlo především a ryze z praktických důvodů. Cíle a opatření komunitního plánu se totiž pro obě cílové skupiny - seniory i zdravotně postižené - shodují nebo jsou velmi podobné a zbytečně se v 2. KPSS dvojí. Toto sloučení obě skupiny přivítali a i když působí relativně krátkodobě, lze hodnotit jejich společnou činnost pozitivně.

2. Komunitní plán sociálních služeb města na období 2009-2011

Tvorba Návrhu 2. komunitního plánu sociálních a souvisejících služeb probíhala v průběhu celého roku 2008 a vyústila v Návrh cílů a opatření 2. Komunitního plánu, který byl k připomínkování schválen radou města dne 8. 12. 2008.

Koncem listopadu 2008 byly v jednotlivých pracovních skupinách dokončeny návrhy cílů a opatření 2.KPSS za oblast péče o děti a mládež, seniory, etnické menšiny, zdravotně postižené, osoby v krizi a tzv. společné cíle (pro oblast vzdělávání, zaměstnávání, odstaraňování bariér, dobrovolnictví, informační systém, zázemí pro poskytování služeb a monitoring a aktualizace naplňování komunitního plánu).

Připomínkovací proces tohoto návrhu probíhal od 9. 12. 2008 do 16.1.2009 a byl veden prostřednictvím tzv. připomínkovacího formuláře. Počátkem prosince 2008 byl vydán v rámci procesu komunitního plánování nový Katalog služeb v sociální oblasti ve městě Český Krumlov. Dne 26. února 2009 schválilo zastupitelstvo města Český Krumlov cíle a opatření 2. Komunitního plánu sociálních služeb města na období 2009-2011. Na jednání zastupitelstva byla odsouhlasena i pravidla poskytování grantů z rozpočtu města na podporu 2. Komunitního plánu sociálních služeb. Grantové výzva na tyto programy byla vyhlášena 27. března 2009 a probíhala do 11. května.

2. Komunitní plán sociálních služeb najdete zde.
( zájemci si 2. Komunitní plán mohou vyzvednout na oddělení sociálních věcí a zdravotnictví, č. dv. V008, přízemí, Městský úřad Český Krumlov, Kaplická 439.)

Katalog sociálních a souvisejících služeb (*.pdf)
zájemci si katalog mohou vyzvednout na oddělení sociálních věcí a zdravotnictví, č. dv. V008, přízemí, Městský úřad Český Krumlov, Kaplická 439.

Potřebu pobytového zařízení pro seniory a zdravotně postižené zjistí průzkum na území města

Koordinační skupina pro seniory a zdravotně postižené občany se sešla začátkem července v Domu s pečovatelskou službou o.p.s. „Cílem pracovního setkání bylo zabývat se potřebami seniorů a osob se zdravotním postižením žijících v Českém Krumlově. V současné době je prioritou v této oblasti zmapovat a konkrétně pojmenovat potřebu pobytového zařízení pro tyto spoluobčany," uvedla Ivana Ambrusová, vedoucí manažerka koordinační skupiny a ředitelka Domů s pečovatelskou službou o.p.s.

Vedle zmapování potřebnosti pobytového zařízení pro seniory a zdravotně postižené se největší koordinační skupina komunitního plánování sociálních služeb ve městě zabývala i rozvojem volnočasových aktivit a taktéž efektivními způsoby předávání informací pro tyto cílové skupiny. „Dále jsme se zaměřili na vznik nových či rozvoj stávajících programů v oblasti vzdělávání, pohybových aktivit a sociálního začleňování starších či zdravotně postižených spoluobčanů," uzavřela Ivana Ambrusová s tím, že jí velmi potěšil nejen aktivní přístup všech členů pracovní skupiny, ale i vzájemné sdílení zkušeností.

K připravovaným průzkumům potřebnosti pobytového zařízení na území města Český Krumlov a rozsahu a formách souvisejících sociálních a doplňkových služeb měla pracovní skupina řadu zajímavých námětů. Podněty vycházející z praxe napomohou dalšímu rozvoji služeb a povedou ke zvyšování kvality života seniorům a osob s postižením bez ohledu na to, zda žijí v pobytovém zařízení nebo v přirozeném prostředí svého domova.

Podpořené projekty v rámci 1. grantové výzvy 2009

V rámci 1. grantové výzvy bylo rozděleno 1.129.600,-Kč.

Dne 21. května zasedla hodnotící komise, která vyhodnotila celkem 17 projektových žádostí, vyřadila projekt
„Zážitková pedagogika pro pedagogy", ZŠ Plešivec.

RM na svém jednání dne 1.6.2009 schválila poskytnutí neinvestičních příspěvků:
„Důstojný život až do jeho konce"
„English Summer Daily Camp"

RM na svém jednání dne 1.6.2009 neschválila poskytnutí neinvestičních příspěvků:
„Projekt 09", (SUPŠ)
„Vzdělávání", (Jihočeská rozvojová)

ZM na svém jednání dne 25.6.2009 schválilo poskytnutí neinvestičních příspěvků:
„Prázdninové volnočasové aktivity dětí z problémových lokalit města"
„Základní dovednosti Projektový management v kostce"
„Pobyty pro děti a mládež s poruchou komunikace"
„Komplexní program prevence - SPIRÁLA"
„Den plný prevence - pro neorganizované děti a mládež"
„NZDM Bouda (Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v roce 2009)"
„Streetwork pro města Český Krumlov a Kaplice"
„Posílení rodiny"
„Služba Mentor 2009"
„Bezplatné právní poradenství - Podpora sociálních služeb s regionální působností"
„Rozvoj dobrovolnictví v Českém Krumlově a vznik dobrovolnického centra"
„Vzdělávání pracovníků sociálních služeb - podpora celoživotního vzdělávání a zvyšování kompetencí poskytovatelů"

Název projektu žadatel částka
NZDM Bouda (Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v roce 2009) CPDM 264.200,-Kč
Bezplatné právní poradenství ICOS 195.694,-Kč
Streetwork pro města Český Krumlov a Kaplice CPDM 181.746,-Kč
Rozvoj dobrovolnictví v Českém Krumlově a vznik dobrovolnického centra ICOS 149.469,-Kč
Komplexní program prevence - SPIRÁLA Spirála 56.973,-Kč
Posílení rodiny SPJ 53.432,-Kč
Důstojný život až do jeho konce Hospic 46.120,-Kč
Vzdělávání pracovníků sociálních služeb ICOS 44.400,-Kč
Služba mentor 2009 SPJ 26.800,-Kč
Základní dovednosti Projektový management v kostce KoCeRo 25.000,-Kč
English Summer Daily Camp JOY DAY 24.050,-Kč
Den plný prevence - pro neorganizované děti a mládež ČČK 23.660,-Kč
Pobyty pro děti a mládež s poruchou komunikace Spirála 22.800,-Kč
Prázdninové volnočasové aktivity dětí z problémových lokalit města KoCeRo 15.256,-Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program na podporu 2. komunitního plánu sociálních služeb pro rok 2009

Pravidla poskytování grantů
Formulář - žádost (základní informace pro vyplnění rozpočtu naleznete zde)
Hodnotící tabulka
Formulář - závěrečná zpráva

Čerpání finančních prostředků na komunitní plánování v roce 2008

Neinvestiční příspěvky:

• celkem bylo za rok 2008 na podporu realizace 1. komunitního plánu sociálních služeb (neinvestiční příspěvky o.p.s., o.s. a škol. PO zř. krajem) z rozpočtu města Český Krumlov čerpáno 609.146,-Kč

Nákup služeb:

• technicko-organizační zabezpečení, které pro zadavatele procesu zabezpečovala firma ICOS, o.s. bylo vyčleněno 168.000,-Kč
• náklad na 1000 ks Katalogů sociálních služeb a 50 plakátů za 34.257,60 Kč

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: