Občan > Zajímavé odkazy > Kronika města

Kronika města Český Krumlov

Duben 2007


Rekonstrukce silnice

Od pondělí 2. 4. 2007 začala rekonstrukce silnice v Objížďkové ulici ve směru Český Krumlov - Větřní. Jihočeský kraj investuje do této rekonstrukce 28 milionů korun. Oprava je rozdělena do čtyř etap dlouhých od 300 do 700 metrů. Práce 1. etapy začaly od bowlingu u divadla po křižovatku s Rooseveltovou ulicí, po druhé etapě dojde na rekonstrukci Porákova mostu, které bude předcházet stavba provizorního mostu.

Spirála

Středisko výchovné péče Spirála v Českém Krumlově oslavilo 10 let své existence.

Taneční mistrovství

V sobotu 7. 4. se v Českém Krumlově uskutečnilo Mistrovství jižních Čech ve sportovním tanci. Přihlášeny jsou ale taneční páry z celé republiky. V neděli 8. 4. se ve sportovní hale konal Festival tanečního mládí. Své síly přijelo změřit na sto padesát tanečních párů.

Egon Schiele Art Centrum

Sobotní vernisáží byla v Egon Schiele Art Centru zahájena nová sezóna. Vernisáže se zúčastnili významní hosté, mimo jiné ministryně školství Dana Kuchtová, ministr spravedlnosti Pospíšil, velvyslanec USA a další. Vůbec poprvé byl české veřejnosti představen Keith Haring, jeden z kontroverzních amerických umělců 80. let 20. století. Paralelně s Haringovými graffiti představilo Centrum také práce pěti mladých umělců žijících a tvořících v New Yorku a moravského výtvarníka Petra Kvíčalu. Ten upoutal pozornost červeným plátnem, kterým zahalil komín bývalého pivovaru. Velkým plátnem pokryl také fasádu galerie.

Odkazy:

Galerie Art u sv. Jošta

Andělé Františka Vlčka zdobí od 14. 4. kašnu v atriu u Galerie Art u sv. Jošta. Výtvarník už vyzdobil svými keramickými modely městský park, tentokrát umístil své plastiky na kamenný obrubník kašny. Na tento počin přispělo město 40 000 korunami v rámci grantového programu Označení provozoven v městské památkové rezervaci.

Mezinárodní den památek

Ve středu 18. 4. se bude konat již 25. ročník Mezinárodního dne památek, který vyhlašuje organizace ICOMOS ve spolupráci s UNESCO.

Oprava mostu

Od 16. do 20. 4. vyměňovali pracovníci Služeb města Český Krumlov dřevěnou mostovku na provizorním mostě přes Vltavu u pivovaru.

Objížďková silnice

Od pondělí 16. 4. se dostala rekonstrukce Objížďkové silnice do druhé etapy. Jedná se o úsek od křižovatky s Rooseveltovou ulicí do křižovatky s odbočkou na Spolí.

Modré barety

Slavnostní nástup vojáků s modrými barety zhlédli návštěvníci krumlovského zámku v sobotu 14. 4. Na druhém nádvoří se uskutečnilo tradiční setkání vojáků, kteří působili v minulých letech v mírových silách OSN. Po slavnostním nástupu následoval bohatý program, během něhož se mohli bývalí vojáci zapsat do kroniky na zámecké věži, navštívit vinotéku modrých baretů v zámeckých sklepích, zastřílet si na střelnici ve Vyšném apod.

Organizace spojených národů, vlajka Foto ze setkání Modrých baretů z roku 2006 1. května 2004, 15.30 hodin - Otevření zámeckých vinných sklepů pod V. nádvořím, foto: Lubor Mrázek

Filmaři v Českém Krumlově

Zahradní slavností pod zámeckou fontánou skončilo natáčení hraného dokumentu o záhadné kněžně Eleonoře. Na této slavnosti Eleonora von Schwarzenberg viděla svého muže naposledy živého, než odjel za císařem na hon do Brandýsa nad Labem. Jde o dokument, v němž budou všechny skutečnosti historicky a vědecky doloženy. Film se zamýšlí nad životem a podivnými okolnostmi pohřbu na svou dobu emancipované ženy, ze které měli příbuzní strach. Natáčení předcházela náročná příprava. Tvůrci filmu přijeli na krumlovský zámek už před dvěma lety a bádali a hledali v historických dokumentech, archívech i v zámecké knihovně.

Hornická tradice

V sobotu 26. 5. bude znovu otevřen těžební prostor dolu v Českém Krumlově. Do důlního prostoru bude opět vjíždět hornický vláček obsazený zájemci o prohlídku podzemí.

Prohlídka grafitového dolu, Český Krumlov 1853b Grafitový důl, Český Krumlov 1431b Prohlídka grafitového dolu, Český Krumlov

Odkazy:

Cirkus Bernes

Do Českého Krumlova přijel cirkus. Usídlil se v blízkosti sídliště Mír a ještě než přivítal první návštěvníky, vzbudil velkou pozornost. Na svět tady přišla velbloudí slečna.

Kamery v Českém Krumlově

V centru města začal fungovat kamerový systém. Právě zde je totiž největší pohyb lidí v nočních a časných ranních hodinách.

Vernisáž v muzeu

Téměř 200 účastníků přišlo do Regionálního muzea v Českém Krumlově vzdát hold sochaři Stanislavu Zadražilovi u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin. Mimořádný význam jeho umělecké tvorby a pedagogické činnosti připomněl Petr Jelínek, ředitel muzea. Na vzácného kolegu a člověka zavzpomínala i ministryně školství Dana Kuchtová.

Jednání zastupitelstva

Na uvolněná místa po rezignaci Dany Kuchtové a Milana Marka byli zvoleni Josef Hermann (KDU-ČSL) a Roman Kneifl (Krumlov potřebuje změnu). Milan Marko rezignoval i na post zastupitele.

Kouzelný Krumlov

Akcí Kouzelný Krumlov byla na náměstí Svornosti zahájena nová sezóna. Místní i návštěvníci Českého Krumlova se mohli zúčastnit bohatého programu, který byl zahájen na nově pojmenovaném náměstí - na náměstí Lásky. Odpoledne bylo věnováno spíše dětem, které se mohly vydovádět na čarodějnickém reji, na náměstí probíhal veletrh, večer došlo na zdobení a stavění májky. Ve stejnou dobu zahájila ZUŠ svůj festival. Večer pokračoval lampiónovým průvodem a promítáním filmové projekce. Na 1. máje byla otevřena muzea a galerie (se vstupem zdarma), městské divadlo zahrálo dvě dětské hry, v zámecké Jízdárně vystoupila Jihočeská komorní filharmonie.

Výstava v Máselnici

Velvyslanec Peru v Praze Alberto Salas Barahona a starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička zahájili v sobotu 28. 4. 2007 výstavu peruánské malířky Pilar Suárez-Palacios V Galerii české kultury (Máselnice) na zámku. Součástí výstavy jsou i fotografie z Peru Jiřího Muldnera a Václava Vomáčky.

Zlatá svatba

V sobotu 28. 4. 2007 oslavily na českokrumlovské radnici zlatou svatbu hned dva páry, přičemž nevěsty jsou sestry. Jednalo se o Jarmilu a Ladislava Feslovy a Zdeňku a Jana Sasínovy.

Hastrmani s ploutvemi

Šestatřicet ploutvonožců nejprve v neoprenech, potom jenom v plavkách, se v sobotu 28. 4. 2007 utkalo v plavání ve studené Vltavě. Mezinárodní závod Krumlovský hastrman pořádali českokrumlovští vodní záchranáři spolu s krumlovskou společností Pro-sport. Byl to těžký závod: bylo málo vody a ta měla teplotu 13,5 °C. Absolutním vítězem se stal Filip Toul z českobudějovického klubu podvodního ragby.

Odkazy:

Městské divadlo Český Krumlov

V dubnu nabízelo divadlo mnoho představení. Zájem byl opět nejvíce o dětská představení, tentokrát to byly Rychlé šípy, Málinka, bobr a král.

Počasí

Duben začal opravdu jarně. Ranní teploty byly sice stále kolem nuly, ale odpolední se pohybovaly kolem 11 - 14 °C. Velikonoce, které jsou letos o prvním dubnovém víkendu, se opravdu, co se počasí týče, vydařily. Krumlov je zase plný turistů, které přilákal, kromě počasí, i prodloužený víkend. Teplé počasí pokračovalo i v druhém dubnovém týdnu. Koncem týdne se teploty dostaly až na rekordních 22 °C. K výrazné změně mělo dojít kolem 18. 4., předpovědi se však nevyplnily. Ochladilo se jen velice mírně, spadlo pár dešťových kapek a teplé slunečné počasí pokračovalo. Ke změně nedošlo ani v poslední dekádě. Stále je jasno, teplo. Jediné, co chybí, je vláha.