Občan > Zajímavé odkazy > Kronika města

Kronika města Český Krumlov

Leden 2007


Novoroční projev prezidenta

Podle prezidenta Klause připomíná současná politická situace v České republice studenou občanskou válku. V tradičním novoročním projevu vyzval k vnitřní jednotě. Sám však neřekl, jakými kroky by měly strany vyřešit patovou situaci po volbách z počátku června minulého roku, ani kdy jmenuje novou vládu trojkoalice ODS, lidovců a zelených. Volby prý ukázaly, že polovina lidí si přeje zásadnější a hlubší změny, ale druhá polovina se jich obává. Prezident také varoval před snahami oživit euroústavu. Evropská unie podle něj nabízí nové příležitosti a odstraňuje zbytečné bariéry, ale zároveň organizuje, reguluje a kontroluje životy lidí. Prezident Václav Klaus a ODS patří k velkým kritikům textu euroústavy.

První miminko

Filípek Schwarz je prvním miminkem, které se narodilo v roce 2007 v českokrumlovské porodnici. Na svět přišel 2. 1. 2007 a doma v Netřebicích na něj kromě tatínka čeká pětiletá sestřička Anetka.

Psí útulek

Novým správcem městského útulku v Českém Krumlově se stala od Nového roku Vladimíra Garajová. Tato dvaadvacetiletá absolventka Střední odborné školy veterinární v Českých Budějovicích zvítězila ve výběrovém řízení a přebrala vedení útulku po službách města, které s jeho provozem skončily.

Odkazy:

Poplatky

Od Nového roku musí Krumlovští počítat s novou kalkulací vodného a stočného a zvýšením poplatků za psa. Cena vody bude jednotná. Občané i ostatní odběratelé zaplatí shodně 53,50 Kč za kubík, což je o dvě koruny deset víc než vloni. Novela vyhlášky o poplatku za psa přináší sjednocení sazeb u důchodců na 200 Kč za jednoho a 300 za druhého psa. Zvyšuje se sazba pro držitele psů v rodinném domě na 1 050 Kč za jednoho a 1 500 za druhého psa. Zvýšení sazby v ostatních případech je 1 800 Kč za jednoho a 2 250 za druhého psa. Splatnost těchto poplatků je k 31. 3. 2007.

Radnice

Novým tajemníkem radnice se po Luboši Jedličkovi stal Jindřich Fadrhonc, který zvítězil ve výběrovém řízení.

Tříkrálová sbírka

Sdružení České katolické charity opět uspořádalo Tříkrálovou sbírku. Vždy tři děti převlečené za Tři krále v doprovodu některého českokrumlovského kantora chodily koledovat. Vybrané peníze se rozdělí na tři díly. Dva půjdou do jednotlivých dětských domovů v regionu a třetí poputuje do Afriky sirotkům, kteří ztratili rodiče kvůli AIDS. Sbírka vyvrcholila v sobotu 6. 1. na náměstí Svornosti. Tam vystoupili hlavní Tři králové s humorným programem. Slavnostním sfouknutím vánočního stromu byl zakončen nejen příjemný večer, ale i vánoční svátky.

Foto: Aleš Motejl Živý Betlém, foto: Lubor Mrázek Živý Betlém, foto: Lubor Mrázek

Točna

Jihočeské divadlo by mělo hrát před otáčivým hledištěm nejpozději v r. 2015. Tento termín byl stanoven 10. 1. 2007 na schůzce zástupců měst České Budějovice a Český Krumlov, památkářů, Ministerstva kultury a Jihočeského divadla. Závazný harmonogram byl přijat na základě požadavku UNESCO. Do konce roku 2007 uzavřou zúčastněné strany příslušné dohody, kterými stvrdí harmonogram a vymezí vzájemné kompetence pro další postup. Hlediště patří městu České Budějovice, ale využívá jej Jihočeské divadlo. Spor trvá o to, kde bude nové hlediště umístěno. To by mělo být rozhodnuto do konce roku 2010, do konce roku 2011 by měla být uzavřena architektonická soutěž na podobu nové točny.

Odkazy:

Výtvarná soutěž

Na mezinárodním zimním sympoziu v Beskydech získal dvě prestižní ocenění českokrumlovský výtvarník Karel Dvořák. Vítězné dílo nese název Hrášek na princezně.

Odkazy:

Zápis do 1. třídy

Zápis do školy dostal v posledních letech hravou a zábavnou podobu. V Základní škole na Plešivci měli budoucí prvňáčci v každé třídě připravené něco zajímavého. Po zaevidování v tělocvičně je navíc čekala sladkost od kuchařek. Pohádkové ladění bylo nachystáno i v dalších krumlovských školách.

Zastávka Plevno

Frekventovaná zastávka na Plevně byla rozhodnutím krajského úřadu zrušena k 21. 1. 2007. Zastávka se nedostala do investičního plánu, navíc není situace podle stanoviska dopravní policie v těchto místech bezpečná. "Autobusy zde při odbavování komplikovaly provoz a lidé riskantně přebíhali silnici do sídliště," uvedl vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Městského úřadu Český Krumlov Miroslav Hála. Město podle něj usilovalo o využití zastávky ve spodní části sídliště Mír, přepravci ale odmítli tudy jezdit.

Ekocentrum Šípek

Dne 22. 1. 2007 uspořádalo v českokrumlovské Městské galerii Ekocentrum Šípek vernisáž dvou výstav. První, zaměřená na ekologii, seznámila zájemce s vhodnými bio- a ekologickými produkty, které jsou nezbytné pro život člověka. Druhá výstava s názvem Čus vydrus potěšila hlavně mladé lidi. Ti se zde z naučných panelů humornou formou dozvěděli o způsobu života vyder. Obrázky pro výstavu vytvořily děti z třeboňského výtvarného kroužku. Obě výstavy potrvají do konce února.

Odkazy:

Kostelní 163

Budova byla postavena jako škola a dodnes poskytuje historickému středu města život. Na veřejnost pronikly informace o tom, že by se budova měla prodat a následně přestavět na hotel. Informace vyvolala vlnu nesouhlasu, dokonce se objevila petice proti prodeji domu. Starosta města Luboš Jedlička však upřesnil, že rada města prodej budovy neprojednávala. Radnici ale oslovila společnost, která vlastní přední část objektu, s tím, že by měla zájem o případné odkoupení jeho zadní části. Společnost přišla s návrhem vybudovat zde pětihvězdičkový hotel a převzít tak od města nutnost několikamilionových investic do tohoto domu.

Židovský hřbitov

U příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti mohli zájemci navštívit 26. 1. 2007 místní židovský hřbitov. Ten byl založen v r. 1891 a je v něm přes 100 hrobů. Dalším návštěvním místem byla židovská kaple, v níž si mohli zájemci prohlédnout seznam lidí z Českého Krumlova, kteří zahynuli v době holocaustu.

Regenerace sídlišť

Vzhled sídliště Za Nádražím nenechává jeho obyvatele v klidu. Veřejného projednávání záměru, jak by mohly v budoucnu vypadat prostory v okolí panelových domů v blízkosti vlakového nádraží, se aktivně zúčastnilo více než 70 lidí. Přítomní architekti si vyslechli připomínky obyvatel k navržené studii.

Kurs pro maminky na mateřské dovolené

Českokrumlovské sdružení pro rodinu a děti připravilo projekt Rekvalifikační kurzy pro ženy a matky v Českém Krumlově a blízkém okolí. Iniciátorky projektu vybraly rekvalifikace tak, aby se ženy mohly zapojit například do místních průvodcovských služeb, připravovaných dobrovolnických či asistenčních služeb sociální péče nebo získat přehled a zkušenosti v oblasti zaměřené na Evropskou unii. Projekt je plně hrazen z prostředků Evropské unie a státního rozpočtu České republiky. Po celou dobu kurzů je zajištěna kvalitní služba hlídání dětí.

Dům dětí a mládeže

Čarodějnice, víly, čerti, piráti, myšky a jiní pohádkoví hrdinové zaplnili 27. 1. Dům dětí a mládeže, který pro ně uspořádal Maškarní bál. Reje se mohla účastnit děti od 3 do 8 let, podmínkou účasti byla maska některé z postaviček večerníčkových pohádek.

Odkazy:

Základní umělecká škola

Patnáctiletá Julie Kamenská získala prestižní ocenění v celokrajské soutěži Talent roku Jihočeského kraje. Za své dílo terakotové plastiky tučňáka v téměř životní velikosti dostala čestné uznání vyhodnocené prakticky v rovině první ceny. Jejím učitelem je Marek Dias.

Havraní skála

Krajští zastupitelé odsouhlasili na svém zasedání 30. 1. částku 350 tisíc korun, kterou kraj přispěje na další zabezpečovací práce Havraní skály. Druhá etapa prací tedy začne 19. 3. a potrvá do 29. 4. Zástupci města budou jednat příští týden s Ministerstvem životního prostředí o dofinancování této akce.

Městské divadlo Český Krumlov

V lednu připravilo divadlo řadu zajímavých představení. Největší zájem byl o nedělní představení 14. 1. O pejskovi a kočičce, které bylo beznadějně vyprodáno a zdaleka neuspokojilo všechny zájemce. Ohromný úspěch sklidilo Těšínské divadlo s muzikálem noc na Karlštejně, vyprodané bylo nejen jedno ze školních představení, ale i představení večerní. Ovacemi ve stoje bylo zakončeno vystoupení Václava Neckáře. Na poslední den prvního pololetí připravila Medvíďata spolu s řadou dospělých nadšenců velmi zajímavé zpracování Mytologie očima dětí.

Počasí

Hned první den nového roku přinesl teplotní rekord. V Klementinu naměřili ve dvě hodiny odpoledne teplotu 12,5 °C, a tak bylo překonáno dosavadní maximum platné na této stanici pro tento den, které pocházelo z let 1860 a 1921. Celou první polovinu ledna se počasí drželo teplotně nad normálem - teploty dosahovaly i 15 °C - a beze srážek. I v dalších dnech pokračovalo mimořádně teplé počasí. V noci z 18. 1. na 19. 1. se Českou republikou přehnala vichřice, která místy dosahovala rychlosti orkánu. Na řadě míst došlo k přerušení dodávek elektřiny, některé silnice byly neprůjezdné, protože přes ně ležely polámané stromy. Na třetím zámeckém nádvoří dokonce spadl komín ze střechy. Stříbrný smrk se zřítil na osvětlovací rampu otáčivého hlediště v zámecké zahradě. Vichřice neušetřila žádný kus lesa v regionu. Škody překračují objem roční těžby, lesníci se bojí, že polomy nezvládnou uklidit dřív, než do nich nalétne kůrovec. Mnohé z cest jsou neprostupné. Po vichřici přišel konečně sníh. Napadlo ale tolik, že nastala kalamita nejen na silnicích, ale právě i v poškozených lesích. Přes extrémní počasí několika minulých dnů se odborníci shodli, že letošní leden byl nejteplejším lednem za posledních 46 let.

_____________________________________________

Odkazy na leden 2007

Lednové aktuality na webu města Český Krumlov