Občan > Zajímavé odkazy > Kronika města

Kronika města Český Krumlov 2007

Srpen 2007


Českokrumlovští pištci

Stejně jako v minulých letech odjely dva českokrumlovské soubory Fioretto a Krumlovští pištci reprezentovat naše město do italské Sulmony, kde od 4. 8. do 5. 8. probíhá další ročník mezinárodních historických slavností Giostra Cavalleresca d´Europa.

Městská galerie

Pražská výtvarnice Alice Vygrová vystavuje od 1. 8. v Městské galerii malby na hedvábí. Náměty obrazů jsou většinou vzdušné, volné, snové ve spojení s postavami, které se někdy volně vznáší ve svém vlastním světě. Výstava potrvá do konce srpna.

Vzpomínka na Hirošimu

V neděli 5. 8. se v Českém Krumlově na Ostrově koná vzpomínka na Hirošimu. Český Krumlov se tak připojil k mezinárodní akci, která připomíná svržení atomové bomby na Hirošimu 6. 8. 1945.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Mezinárodní hudební festival v srpnu pokračuje. Velmi úspěšná jsou experimentální představení v Barokním divadle krumlovského zámku. I letos se provedení ujal soubor Collegim Marianum, tentokrát diváci zhlédli operu A. Calgary Lo contesa de´Numi (Spor bohů). Představení bylo fascinující, o čemž svědčil dlouhotrvající nadšený potlesk publika.
11. 8. 2007 zahráli v Pivovarské zahradě nejlepší irští muzikanti. Po Francouzském večeru se tak uskutečnilo další národní setkání - tentokrát Irská noc. Úžasná irská hudba byla doprovázena typickým ostrovním počasím. Lilo celou noc, ale pořadatelé vybavili návštěvníky pláštěnkami. Bylo možné se zahřát pravou irskou whisky, případně ochutnat řadu specialit jejich národní kuchyně.
Tečkou za ročníkem plným hvězd byl Operní galakoncert v sobotu 25. 8., který se uskutečnil poprvé v historii festivalu v atraktivním prostředí před otáčivým hledištěm v zahradě českokrumlovského zámku. Na koncertě se podíleli světoznámí umělci. Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídil rakouský dirigent Gottfried Rabl, známé operní árie zazpívali sólisté z Metropolitní opery v New Yorku: sopranistka Jeanine Thames, její manžel Allan Glassman a mezzosopranistka Annamaria Popescu z milánské La Scaly. Krásný letní večer, a tím i celý festival, ukončil působivý ohňostroj. O velkém diváckém zájmu svědčí i odhadovaný počet posluchačů 12 500.

Otáčivé hlediště

Na otáčivé hlediště se vrací pohádka Kráska a zvíře, kterou přímo pro českokrumlovské otáčivé hlediště napsal František Hrubín a jejíž premiéry se tehdy sám zúčastnil. Krásné počasí, úžasná atmosféra, absolutně vyprodané hlediště, opakující se potlesk nadšených diváků - to komentář nepotřebuje.
Letošní sezóna byla pro jihočeské divadlo rekordní. Odehrálo se tam 86 představení, která zhlédlo 53 856 diváků, což vzhledem ke kapacitě otáčivého hlediště představuje 98 % obsazenosti.

Whitesnake Revival

V baru Nebeské pastviny, kde se dříve skladovalo uhlí, v nádherné intimní atmosféře vystoupila dvojice Radek Zíka a Pavel Navrátil.

Na cestách po Unii

Český Krumlov a jeho památky navštívil 24. 8. 2007 pěvecký soubor seniorů z lotyšské Rigy. Soubor vystupuje po státech celé Evropské unie a na jeho cesty mu přispívá stát jako na svoji vlastní propagaci. V Českém Krumlově zazpíval seniorům v Domech s pečovatelskou službou na Vyšehradě.

Noční prohlídky

Průvodkyně Dagmar Bohdalová se svými přáteli (v dobových kostýmech) z divadelní společnosti Honoris uspořádala několik nočních prohlídek Českého Krumlova. Prohlídky byly bezplatné a byl o ně mimořádný zájem.

Fotoateliér Seidel

Českokrumlovskému rozvojovému fondu se podařilo získat dům přímo sousedící s Fotoateliérem Seidel. Jedná se o objekty v jedné zahradě, které spolu přímo sousedí. Dům patřil prvnímu profesionálnímu fotografovi Gotthardovi Zimmerovi. Cílem Českokrumlovského rozvojového fondu je tento objekt zrekonstruovat a vytvořit v něm technické zázemí muzea, centrum služeb pro návštěvníky, drobné občerstvení a doprovodnou expozici. Peníze na rekonstrukce chce Českokrumlovský rozvojový fond čerpat z grantů určených pro regeneraci městské památkové zóny, z finančních grantů pro rozvoj Jihočeského kraje a z příspěvků soukromých dárců.

Pohádkový dům

Své dílo vystavuje od 10. 8. v Pohádkovém domě českokrumlovský výtvarník Jindřich Čapek.

Hudbou proti rasismu

Sdružení Jagori uspořádalo v sobotu 18. 8. v Pivovarské zahradě 1. ročník romského festivalu. Od 10 do 19 hodin tam vystoupila řada jihočeských hudebních souborů: Kladivo z Českých Budějovic, Sam roma z Písku, Cindži renta, Orient a Mulatčak z Českého Krumlova, Faraon z Loučovic, Reflex z Českých Budějovic, Gilori, Gejza Kotlar a Jolana Siváková z Větřní a taneční soubory Šukar Čhave z Písku a Pět-Pandž z Tábora. Hostem festivalu byla českokrumlovská etnografka, socioložka, historička umění a fotografka Eva Davidová. Připraveny byly i tradiční romské speciality, jako goja (bramborové jitrnice), cikánský guláš nebo halušky s masem a zelím. Program pokračoval večer ve Větřní taneční zábavou.

Policejní akademie

Společné hlídky dětí a českokrumlovských strážníků, pohled do zákulisí vodních záchranářů apod. zažily děti, které se rozhodly pomoci zajistit pořádek ve městě a hlavně něco nového poznat. Na akci poskytl dotaci Jihočeský kraj (11 000 korun), město Český Krumlov přidalo dalších 5 000 korun. Díky tomu bylo možné zaplatit například i rafty. Strážníci s dětmi vyrazili do ulic města, aby zajistili pořádek tam, kde bylo potřeba, společně navštívili paintballovou střelnici v Černé v Pošumaví, procvičili si topografii a orientaci v terénu, absolvovali stáž u Vodní záchranné služby v Dolní Vltavici. Do programu byl zapojen Červený kříž.

Rekonstrukce ve školách

K neodkladným stavebním úpravám došlo o prázdninách ve čtyřech mateřských školkách: Plešivec I, Plešivec II, na Vyšehradě a ve školce T. G. Masaryka. Za rekonstrukci kuchyní a sociálních center zaplatilo město 5,2 milionu korun. S dalšími investicemi do všech sedmi mateřských školek pomohou fondy Evropského hospodářského prostoru. Ze základních škol zasáhl stavební ruch školu Za Nádražím, kde byla rekonstruována učebna chemie a osvětlení tělocvičny a tříd za dva miliony korun.

Indiáni ve Spolí

Klub rodičů a přátel zdravotně postižených dětí uspořádal v srpnu pro své členy letní ozdravný pobyt v Novém Spolí. Děti si zahrály na indiány - vyrobily si čelenky, šperky, trička a hudební nástroje, pokusily se ulovit bizona a zajezdily si i na koních. Počasí jim přálo, takže se jim pobyt opravdu vydařil.

Počasí

Srpnové počasí zpočátku kopírovalo červenec. Pokračuje sucho, ale mírně se ochladilo. Ze začátku měsíce se denní teploty pohybovaly kolem 25 °C, noční klesly podstatněji (místy až na 10 °C). V noci občas sprchlo. První silnější přeháňky přišly až večer 9. 8. 2007, vydatně pršelo celou noc. I další den pršelo - jednalo se už ale jen o mírný, ale vytrvalý déšť. Celý další týden bylo zase teplo, i když nebylo jasno a slunečno každý den. Spíše převažovalo dusné a trochu vlhčí počasí. V dalších dvou týdnech občas pršelo, ale o víkendech už bylo zase teplo a jasno. Poslední srpnový týden bylo opět teplo - denní teploty ukazovaly i 25°C.