Občan > Zajímavé odkazy > Kronika města

Kronika města Český Krumlov 2007

Září 2007


Divadelní turné po sídlištích

O prvním zářijovém víkendu se uskutečnilo turné Českokrumlovské scény po městských sídlištích Plešivec, Mír a Horní Brána. Divadelní spolek odehrál tři představení komedie Dvojí pravda o Vilémovi z Rožmberka. Hra napsaná pro loňské Slavnosti pětilisté růže má za sebou už čtyřicet repríz.

Den s handicapem

Ve dnech 8. a 9. 9. se v Českém Krumlově počtvrté uskutečnil Den s handicapem - den bez bariér. Organizátorem je Kiwanis klub v součinnosti s městem a Českokrumlovským rozvojovým fondem. Akce se neobejde bez dobrovolných asistentů a dalších partnerů. Jde o to zpřístupnit zdravotně postiženým alespoň dočasně to, co pro ně jinak dostupné není, nebo jim přístup trochu zjednodušit. Letos byl program nově rozšířen o Muzeum stavebních dějin a řemesel, mobilní horolezeckou stěnu Lezeto, možnost ochutnávky mušlí, či o jízdu na speciálních vorech a raftech po Vltavě. Byla připravena i nová koncepce kulturního programu na náměstí v součinnosti se ZUŠ, SUPŠ sv. Anežky, DDM a dalšími partnery. Součástí dění byl i benefiční koncert Idy Kellarové s mezinárodním sborem Apsora. I když byl koncert kvůli špatnému počasí přesunut do židovské synagogy a Ida Kellarová nedorazila, protože onemocněla, sbor Apsora zpíval v plném nasazení a byl odměněn dlouhotrvajícím skutečně spontánním potleskem. Město se k akci staví opravdu příkladně, akci podporuje finančně, pomáhá propagačně a zvýšenou pozornost věnuje potřebám zdravotně postižených občanů.

Dny evropského dědictví

Letošním národním tématem jsou Památky, řemesla a lidová kultura. Součástí Dnů evropského dědictví jsou i doprovodné akce typu přednášek, koncertů, různých soutěží apod. Velkým lákadlem je možnost navštívit objekt připravovaného Musea Fotoateliér Seidel v Linecké ulici. V právě zrekonstruovaném domě čekaly na návštěvníky dvě přednášky o průběhu rekonstrukce a záchrany dědictví rodiny Seidlových s ukázkami jejich fotografického díla a odborný výklad. Zájem o ateliér byl veliký. V sobotu ho navštívilo zhruba 200 návštěvníků, v neděli přes 300. Celý víkend byl přístupný ambit, kaple a kostel v klášteře Rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou. K vidění byly i malby v Prokyšově a Gotickém sále v bývalé Prelatuře v Horní ulici. Přes 80 lidí přitáhla sobotní prohlídka krovů na radnici, v Muzeu marionet, v Solnici a v Porákově domě v areálu Ambit. Další víkend (15. a 16. 9. ) se ke Dnům evropského dědictví připojil Státní hrad a zámek Český Krumlov. Návštěvníci si mohli zdarma prohlédnout prostory lapidária a renesančního domu.

Státní hrad a zámek

Českokrumlovský zámek zažil letos jednu z nejvyšších návštěvností. Proti loňskému roku, kdy byla návštěvnost historicky jednou z největších, ta letošní vzrostla asi o 3 - 5 %. Zhruba 60 % návštěvníků je tuzemských, z cizinců jsou nejvíce zastoupeni turisté hovořící anglicky (asi 25 %), 15 % jsou turisté hovořící německy, 10 % turisté z Asie (Japonsko, Korea, Čína). Narostla i ruská návštěvnost.

Havraní skála a Porákův most

Ze skály nad Objížďkovou silnicí bylo odstraněno 385 tun zvětralé horniny, kterou na skále držely jen kořeny trávy a nízkého porostu. Je třeba ještě instalovat vysokopevnostní sítě, svorníky a ochranné ploty. Na úhradě osmimilionové sanace se podílejí Ministerstvo životního prostředí, Jihočeský kraj a město.
Souběžně se sanací skály probíhá rekonstrukce Porákova mostu. Stavba má sice týdenní zpoždění, ale dodavatelská firma počítá dodržet termín dokončení prací - konec listopadu tohoto roku.

Po stopách Henkoka

Centrum pro pomoc dětem a mládeži má za sebou první část projektu s názvem Po stopách Henkoka. Program je postaven pro střední školy, kdy se v prvním ročníku scházejí studenti z různých kulturních a sociálních prostředí. Jde o sebepoznávání a o předjímání budoucích konfliktů, a tím i o příští lepší vzájemnou komunikaci a spolupráci.

Svatováclavské slavnosti

Trhem lidových řemesel odstartoval už 6. ročník třídenních Svatováclavských slavností, tentokrát poprvé spojených s Mezinárodním folklorním festivalem. Stánky prodejců zcela zaplnily náměstí a o jejich zboží byl opravdu zájem. Při pátečním uměleckém happeningu vytvořil krumlovský akademický sochař Karel Dvořák spolu s uměleckým kovářem Martinem Mikulou ze Soběslavi další část zbroje sv. Václava, a to přilbici. V příštím roce má dojít na koňské postroje a prsní štít. Oslavy nabídly v sobotu noc otevřených muzeí a galerií, při níž zvalo deset kulturních institucí k prohlídce zdarma až do půlnoci. Den otevřených srdcí v neděli byl určen dětem, protože tématem se stala pohádková cesta městem. Do knihy Svatováclavských slavností se podepsalo dvaasedmdesát Václavů, jedna Václava a jedna Václavka.

Galerie Doxa

V pátek 28. 9. se konala vernisáž výtvarníka Jiřího Šuhájka Archa Noemova - skleněné objekty. Výstava potrvá do 27. 10.

Grafitový důl

Letní sezóna předčila očekávání. O výdělku se sice zatím nedá mluvit, protože náklady a investice do podzemí byly enormní, ale od června do konce září navštívilo důl zhruba 5 tisíc lidí. Během léta provedli horníci např. postižené děti z českobudějovické Arpidy na klasických vozíčkách, jindy vzali na prohlídku slepé návštěvníky, samozřejmě v doprovodu jejich průvodců. Letošní sezónu uzavřou po Svatováclavských slavnostech.

Europarc

O víkendu se v zámecké Jízdárně uskutečnilo zasedání federace Europarc. K hostům mezinárodní konference patřili i starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička, hejtman Jan Zahradník a ministr životního prostředí Martin Bursík.

Městské divadlo Český Krumlov

I v září je v Krumlově mnoho kulturních akcí, a tak se program divadla po prázdninové přestávce rozjíždí zvolna. Obě večerní představení (Petrolejové lampy a Nebyla to pátá) byla vyprodaná, velký zájem byl i o dětské představení O kouzelném jablíčku.

Počasí

První zářijový víkend bylo sice poměrně teplo, ale občas sprchlo, což vyhovovalo houbařům, protože tak začaly houbařské žně. V dalších dnech se výrazně ochladilo, začalo vydatně pršet, na mnoha tocích byly vyhlášeny různé stupně povodňového nebezpečí. V některých oblastech jižních Čech se řeky vylily z břehů a zaplavily i obytné domy. Nejhorší situace byla v Benešově nad Černou. Pršelo i další týden, ale srážky už nebyly tak vydatné ani vytrvalé. Pokračovalo ochlazování, po ránu klesaly teploty až ke dvěma stupňům. Předposlední zářijový víkend byl příjemně podzimní. Po ránu bylo sice chladno, ale přes den svítilo sluníčko. Poslední zářijové dny už byly typicky podzimní - ráno mlha, chladno, přes den déšť.