Občan > Zajímavé odkazy > Kronika města

Kronika města Český Krumlov 2007

Říjen 2007

Kasárna ve Vyšném

Český Krumlov přebral 1. 10. 2007 od Ministerstva obrany nejen celý areál ve Vyšném, ale i objekty, které patřily Vojenským lázeňským a rekreačním zařízením. Hodnota majetku přesahuje 372 mil. korun, celková rozloha přebíraného území je 22,25 ha.

Memoriál mjr. Jaromíra Urbana

25. ročník největší hasičské soutěže v republice odstartoval 6. 10. Přihlásilo se 117 týmů dobrovolných i profesionálních hasičů z ČR a dvě družstva z německého Hauzenbergu. Jedinou a hlavní disciplínou je požární útok a specialitou soutěže je to, že týmy mají jediný pokus.

Půvaby a tajemství

Putovní výstava uměleckých kopií vzácných klementinských rukopisů 13. - 14. století se konala v prostorách českokrumlovského Hotelu Růže. Lákadlem je vedle pařížského zlomku latinského překladu Dalimilovy kroniky např. Velislavova bible ze 14. století, nebo Pasionál abatyše Kunhuty z počátku 14. století.

Ekofilm

Mezinárodní festival filmů o přírodním a kulturním dědictví byl zahájen 11. 11. Veškeré projekce a doprovodné akce byly zdarma. Program zahrnoval projekci pro školy v místním Kině JaK, promítání v Mincovně hradu a zámku, v hotelu U Města Vídně zavzpomínali bývalí spolupracovníci na nestora české ochrany životního prostředí a zakladatele festivalu Jaroslava Stoklasu. Krátkometrážní filmy uvedl kinematovlak. Vrcholem letošního Ekofilmu bylo slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen v Jízdárně.

Onkologický kongres

Kongres pořádá českobudějovická nemocnice, ale čtyři stovky lékařů hostí Český Krumlov. Specialisté mají zázemí v Hotelu Růže a v zámecké Jízdárně.

Představa o naději

Výstava fotografií českých onkologických pacientů a jejich příbuzných byla k vidění ve foyer městského divadla.

Pivní slavnosti

V areálu pivovarských zahrad Eggenberg se o třetím říjnovém víkendu uskutečnily Pivní slavnosti. Bohatý program trval celý den. Ačkoliv byly slavnosti určené hlavně pro dospělé, letos si v pivovarských zahradách užily i děti. Byl pro ně připraven sportovní den a divadlo. Pohádka sklidila úspěch, některé odvážné děti se nebály vložit se do představení.

Vodácký maratón

V polovině října odstartoval pátý ročník vodáckého maratónu. Skoro tři stovky lodí odstartovaly z Vyššího Brodu a Rožmberku do Českého Krumlova. Maratón je určen pro širokou vodáckou veřejnost, takže se může třeba vedle mistra světa postavit řadový turista. Soutěže se tentokrát zúčastnilo deset států, celá reprezentace přijela např. z Dánska, reprezentanti dorazili i z Chorvatska. Vyhlášení výsledků proběhlo v pivovarských zahradách. Závodníci mohli zhlédnout i sestřih ze závodu. Pořadatelé si pochvalovali spolupráci s Vyšším Brodem a Rožmberkem, horší byla podle nich spolupráce s Českým Krumlovem.

Výstava hub

Studenti českokrumlovského gymnázia s učitelem biologie Karlem Bohoňkem a ve spolupráci s manželi Jegorovovými připravili výstavu plodnic. Podařilo se jim shromáždit kolem dvou stovek hub, které nalezli na Českokrumlovsku.

Keramické sympozium

Sympozium uspořádala SUPŠ sv. Anežky pro děti ze základních škol z Českého Krumlova a několika škol z Českých Budějovic. Vyhlášením výsledků Dětského keramického sympozia 07 byla současně zahájena výstava keramiky vytvořené právě na tomto sympoziu.

Open Jižní Čechy 2007

Celý týden probíhá v českokrumlovském hotelu Vltava první ročník mezinárodního šachového festivalu. Kromě českých účastníků přijeli i hráči z Německa a Ruska, po jednom přijeli z USA, Norska, Skotska, Anglie a Švédska. Celkem se utkalo 88 hráčů.

Miraculum

Už potřetí se stal Český Krumlov jedním velkým jevištěm, na kterém se odehrálo během pěti dnů víc než dvacet nejrůznějších představení. Festival zahájili tradičně studenti SUPŠ sv. Anežky se členy divadla Studna a několika žáky základních škol. Ve čtvrtek předvedlo Sporckovo divadlo z Prahy barokní hauptakci Amor Tyran, večer už tradičně odehrálo představení Studio Ypsilon. Tentokrát přivezli Prodanou nevěstu. Divadelní maratón pokračoval v pátek. V Divadelním centru u sv. Jošta předvedlo Národní divadlo marionet Kouzelnou flétnu. Malinký sálek byl úplně plný, problém s chladem byl exkluzivně vyřešen podáváním grogu během představení. Mírný nepoměr byl mezi místními, tj. obyvateli České republiky a cizinci, mezi nimiž převažovalo publikum hovořící německy, nechyběla ani angličtina a ani Japonci. Podobná situace byla v Barokním divadle. Soubor Hofmusici předvedl úžasné představení, které bylo opravdovým zážitkem, ale českého publika bylo málo. Důvodem může být poměrně vysoké vstupné, nebo přesycenost místních podobnými akcemi. Vzhledem k vysokému zájmu o jiná představení, bude zřejmě rozhodující výše vstupného. Japonec Nori Sawa sklidil ohromný aplaus v Kostele sv. Jošta svými zajímavými výstupy, komentovanými pěknou plynulou češtinou. Vystoupení na chůdách v areálu prelatury bylo zážitkem i proto, že pohybovat se na chůdách po kluzkých dlažebních kostkách vyžadovalo skutečné mistrovství. Divadlo Minotaurus předvedlo hororové představení, ale s vtipnou pointou. Sobotní večer vrcholil na náměstí, kde českobudějovické divadlo Kvelb předvedlo ohňové loutkové představení s hořícími loutkami.

Městské divadlo Český Krumlov

V rámci divadelního festivalu Miraculum byl tradičně největší zájem o představení Divadla Ypsilon Prodaná nevěsta. Solidní zájem byl i o Eskymáka z Amsterdamu. Z dětských představení zvítězil na plné čáře Ferda mravenec.

Gentleman silnic

Za záchranu života a pomoc lidem při haváriích dostali titul Gentleman silnic Miroslav Brož z Brloha a Petr Šikuta z Českého Krumlova. M. Brož zachránil těžce zraněného motorkáře a P. Šikuta významně pomohl lidem z havarovaného autobusu u Rožmberka nad Vltavou.

Počasí

Začátek října se vydařil. Přišlo poměrně teplé počasí, teplota dosahovala i k 20 °C. I když občas sprchlo, foukal vítr a ten rozehnal mraky, takže místy svítilo i sluníčko. Zhruba v polovině měsíce došlo ke změně počasí. Noční teploty začaly klesat těsně pod nulu, denní se pohybovaly v rozmezí 10 - 15 stupňů. Sluníčko se objevovalo jen sporadicky. Začátkem třetího týdne se počasí výrazně zlepšilo a až do středy se teploty pohybovaly mezi 15 a 20 °C. Zato koncem týdne došlo k výraznému ochlazení a v pátek 19. 10. poletoval první sníh. V sobotu ráno dokonce hustě sněžilo a sníh vydržel chvíli ležet. Chladný ráz počasí pokračoval i následující týden, navíc hodně pršelo. K mírnému oteplení došlo poslední říjnový víkend, v neděli se dokonce objevilo na krátkou dobu sluníčko.