Občan > Zajímavé odkazy > Kronika města

Kronika města Český Krumlov 2007

Listopad 2007


Městská galerie

Až do 28. 11. potrvá výstava diplomantů katedry výtvarné výchovy pedagogické fakulty v Českých Budějovicích.

Městské divadlo Český Krumlov

Ve foyeru městského divadla jsou k vidění fotografie Fotoklubu Český Krumlov.

Egon Schiele Art Centrum

Další Krumlovská madona byla slavnostně odhalena 1. 11. na večerní vernisáži Egon Schiele Art Centra a vzbudila patřičný rozruch. K vidění bude opět na fasádě domu č. 72 v Široké ulici a pochází z autorské dílny ostravského výtvarníka a pedagoga Jiřího Surůvky. Výtvarník zpracoval téma fotografickou koláží a digitálním tiskem. Modelem pro Ježíška byl on sám, modelkou, která ztvárnila Pannu Marii, je jedna ze studentek Fakulty umění University v Ostravě.
Na druhé sympozium nazvané Krumlov sto let po Schielem přijelo do Českého Krumlova sedm výtvarníků a výtvarnic nejen z České republiky, ale i z Rakouska a Německa. Pokud budou výsledky jejich snažení dobré, může se veřejnost těšit na jejich vystavení, řekla ředitelka Centra Hana Jirmusová.

Dům dětí a mládeže

V pátek 2. 11. uspořádal Dům dětí a mládeže akci Halloween, aneb Strašidel se nebojíme. Jednalo se o strašidelnou stezku odvahy, plnění strašidelných úkolů, vyhlášení nejstrašidelnější masky.

Muzeum stavebních dějin a řemesel

Přednáška o zvonech, zvonařích a zvonařství se uskutečnila v sobotu 3. 11. v Muzeu stavebních dějin a řemesel.

Centrum pro pomoc dětem a mládeži

V rámci aktivit k evropské Kampani mládeže na podporu lidských práv, rozmanitosti mezi národy a participace "Každý jsme jiný - všichni rovnoprávní" uspořádalo CPDM výtvarnou soutěž pro děti ve věku 10 - 15 let. Cílem soutěže je zamyšlení dětí a mládeže nad tolerancí a porozuměním mezi kulturami národů i ve společnosti obecně.

Státní okresní archiv

Vernisáž výstavy "Pro blaho lidí a zvířat" se konala v pátek 2. 11. ve výstavním sále Státního okresního archivu.

Městská knihovna

Novou službu zpřístupnila Městská knihovna - začala půjčovat tzv. zvukové knihy. Svým způsobem se jedná o experiment, protože se neví, jestli bude o novou službu zájem. Za projektem stojí oční lékařka Mirka Divišová, která je již několik let jediným sponzorem knihovny. Služba je bezplatná, stačí pouhá registrace. V nabídce je klasická i moderní literatura, poslech je zpříjemněn prací profesionálních herců.

Ekocentrum Šípek

V dílně Ekocentra Šípek vznikl Kufřík našich stromů a Opravdový strom v naší učebně, nové výukové pomůcky. Kufřík obsahuje vyjímatelné ukázky plodů, listů, semenáčků, hmatových dřevěných valounků, fotografií stromů a informační leták o tom, jak se liší jehličnany a listnáče. Celý projekt podpořily Lesy České republiky.

Večer s Chantal Poullain

V úterý 13. 11. byla v českokrumlovské divadelní kavárně slavnostně pokřtěna kniha Jana Matěje Krnínského a fotografa Dalibora Gregara Krása koní z Camargue s podtitulem Cesta do krajiny dětství Chantal Poullain. Herečka poutavě vyprávěla o místech, kde prožila jedny z nejhezčích momentů svého života.

Muzeum stavebních řemesel

Ve stejný den se uskutečnil hezký večer v Muzeu stavebních řemesel. Opravdu komorní koncert středověké muziky v podání Hany Blochové a paní Hladíkové byl velice příjemným zážitkem.

Parkování v Českém Krumlově

Odbor dopravy a silničního hospodářství a dopravní komise předložily českokrumlovským radním analýzu dopravní situace na území města s návrhem na její řešení. Ve vnitřní části Českého Krumlova, tedy na Špičáku, Horní Bráně a Starém Plešivci je k dispozici 1 306 parkovacích míst, z toho 536 neplacených. Na Míru je k dispozici 606 parkovacích míst, na Plešivci II je 570 míst a 323 garáží, ve Vyšném 152 plus 176, na sídlišti Nádražní předměstí je 245 míst a 365 garáží. Do tohoto výčtu se nezapočítávaly parkovací místa po stranách Chvalšinské silnice, ani u plaveckého bazénu a tenisových kurtů, zimního stadionu, sportovní haly. Zlepšení situace má přinést regenerace sídlišť Nádražní předměstí a Plešivec II. Řešit se začíná i truckparking, který by měl stát v Domoradicích.

Natáčení reklamy

Produkční společnost Filmservis si vybrala Český Krumlov jako kulisu pro natáčení reklamního spotu na známé české pivo. Příprava prostoru k natáčení na náměstí trvala dva dny, pak se celou noc natáčelo a další den bylo náměstí uklizeno. Kulisy byly příjemně předvánoční a vzhledem k tomu, že další týden začínaly na náměstí adventní trhy, řada lidí ani nepostřehla, že jde o natáčení. Město získalo za pronájem náměstí 260 tisíc korun, zábor veřejného prostranství byl účtován navíc.

Podvečerní muzicírování

Tři pěvecké sbory se sešly ve čtvrtek 22. 11. v Jezuitském sále Hotelu Růže. Pod záštitou gymnázia v Českém Krumlově a především nadšené organizátorky profesorky gymnázia Šarky Kodýmové se sešli zpěváci z českokrumlovské Perchty, gymnaziální soubor Vaganti a hosté z Prahy - Pěvecký sbor Vocalissimo z Gymnázia J. Keplera. Program byl pestrý, dynamický a díky divadelní vložce českokrumlovských studentů i napínavý. Velmi zajímavé bylo srovnání tří velmi odlišných stylů zpěvu.

15 let na seznamu UNESCO

V Českém Krumlově se připomíná toto jubileum celý rok, pomyslný vrchol oslav přichází na podzim. Do oslav jsou zapojeny i děti - jim je určena soutěž Děti pro UNESCO - UNESCO dětem. Vítěz bude vyhlášen 4. 12. v průběhu koncertů Základní umělecké školy Český Krumlov v zámecké Jízdárně. Na řadě akcí se podílejí místní výtvarníci, hudebníci, řemeslníci, regionální historici, galeristé, pořadatelé koncertů a hudebních festivalů a společenských akcí. Do oslav patřily i Svatováclavské slavnosti nebo aktuální výstava Poznej světové dědictví UNESCO v Egon Schiele Art Centru. Městský pěvecký sbor Perchta společně se Smyčcovým orchestrem Český Krumlov provedly slavnostně Mši Jiřího Pavlici 30. 11. Téhož dne odstartovaly Barokní nocí hlavní oslavy, které vyvrcholí 4. 12., což je datum zápisu Českého Krumlova do seznamu UNESCO.
Oslavy pokračovaly valnou hromadou měst sdružení České dědictví UNESCO, které se zúčastnila města Kroměříž, Kutná Hora, Litomyšl, Olomouc, Telč, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Lednice, Holašovice, Brno a Valtice.
V pátek 30. 11. navštívil město samotný Vilém z Rožmberka se svou početnou suitou. Historický kostýmovaný průvod zamířil nejdříve na náměstí Svornosti a odtud se vydal Latránem ke klášteru Rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou. Tam se odehrála tzv. Barokní noc včetně dobového osvětlení a závěrečného barokního ohňostroje.
Město samo si k výročí darovalo propagační spot. Snímek ukazuje město jako památku UNESCO a upozorňuje především na historické památky. Klipem procházejí dvě osoby, které mají ukázat dvě tváře města. Jeden je kejklíř plný elánu, dovádí a vnáší do města život a ruch. Druhou postavou je melancholická figura, která naznačuje, že město umí pohladit po duši a dopřává mu možnost odpočinku a nerušené sebereflexe.

Egon Schiele Art Centrum

Na vernisáži 30. 11. se představilo sedm výtvarníků z České republiky, Německa a Rakouska, kteří hledali v Českém Krumlově inspiraci. Prakticky každý výtvarník pojal téma města originálně. Například Gizelu Katzengruber z Salzburgu zaujala samotná řeka Vltava, kterou ztvárnila kovovými vlnami. Alena Anderlová se věnovala klasické malbě zákoutí města i s dnešními atributy - například s fotografujícími japonskými turisty. Svůj pobyt v Českém Krumlově zdokumentoval dřevořezem Jan Vičar.

Počasí

Listopad začal stylově: chladno, mlha, vlhko. Taková byla i celá první dekáda, sv. Martin přijel na bílém koni dokonce o den dřív a vypadalo to, že už neodjede. Sníh začal přibývat, teploty klesat a o druhém listopadovém víkendu ukazoval teploměr -5 °C. Na Šumavě byla oficiálně zahájena lyžařská sezóna. V dalším týdnu se mírně oteplilo, v nižších polohách sníh pomalu odtával, na horách zůstal. Oteplení pokračovalo i v posledním listopadovém týdnu. Problémy ale nastaly nejen silničářům, ale i chodcům. V noci obvykle přituhlo (i na mínus 12 °C), přes den vysvitlo sluníčko, led částečně povolil. Zvýšil se počet dopravních nehod i úrazů po uklouznutí na ledovce.