Občan > Zajímavé odkazy > Kronika města

Kronika města Český Krumlov 2007

Prosinec 2007


Vánoční jarmark

Tradiční vánoční zboží a řemeslné výrobky nabídl vánoční jarmark, který začal 1. 12. na náměstí.

Vánoční výzdoba

Světelné řetězy, modré a bílé svítící sněhové vločky a další vánoční ozdoby jsou od začátku prosince rozvěšené téměř po celém Krumlově. Ulice města jsou oživeny 110 vánočním stromečky s přírodními ozdobami do dětí základních škol a nadšenkyň z Českého svazu žen. Na náměstí Svornosti svítí velký vánoční strom. Menší stromky se objevily i na sídlištích Mír a Plešivec, na kruhovém objezdu v Domoradicích, u SUPŠ sv. Anežky a v předzahrádce Prelatury. Světelné řetězy obalily i některé stromy na Ostrově, na zastávce Špičák, na parkovišti v Jelence a před městským úřadem. Vánoční výzdoba je každoročně doplňována. Letos je na ni vyčleněno z rozpočtu města tři sta tisíc korun.

Zahájení adventu

Hudebně-poetické otevření adventu spojené s rozsvícením vánočního stromu se uskutečnilo 2. 12. na náměstí Svornosti. Vystoupení si připravila Základní umělecká škola Český Krumlov, zúčastěným požehnal páter V. Pícha a RNDr. L. Braný.

Stávka učitelů

Velká část školáků v regionu zůstala 4. 12. doma. Zaměstnanci většiny základních a středních škol se připojili k celostátní stávce proti záměru vlády snižovat výdaje do školství. V Českém Krumlově se stávky zúčastnily všechny základní školy a Gymnázium Český Krumlov.

Výstava v knihovně

V městské knihovně v Horní ulici je od 4. 12. k vidění výstava Můj kamarád z knížky. Instalována je v oddělení pro děti a potrvá do 1. 2. 2008.

Oslavy UNESCO

V den výročí zápisu Českého Krumlova na Seznam světového kulturního dědictví, tj. 4. 12., vyvrcholily celoroční oslavy 15. výročí. Do programu byly zapojeny i děti a místní mládež. S výsledky soutěže, která byla vyhlášena v polovině září, se mohli zájemci seznámit právě 4. 12. v Regionálním muzeu. První místo získala Základní škola Za Nádražím za originální nápad s alchymistou, druhé místo obsadili shodně žáci ze škol na Plešivci a T. G. Masaryka.

Otáčivé hlediště

Zachovat stávající otáčivé hlediště přinejmenším do doby, dokud nebude realizována lepší varianta, to je obsahem prohlášení politiků, které bylo symbolicky podepsáno právě 4. 12. Pod tento názor se podepsali hejtman Jan Zahradník, primátor Českých Budějovic Juraj Thoma, starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička, senátor Tomáš Jirsa a poslanec Jaroslav Klein.
V posledních pěti sezónách neklesla průměrná návštěvnost pod 90 %, letos to bylo dokonce 98 % a otáčivé hlediště navštívilo rekordních 53 856 diváků. Odehráno bylo 84 představení.

Galerie Fíďa

Vernisáž k výstavě obrazů malířky Opekarové-Hulíkové se konala 4. 12. v galerii Fíďa v Radniční ulici.

Perchta v Rudolfinu

V úterý 4. 12. koncertoval Městský pěvecký sbor Perchta v Praze. Odpoledne v Nosticově paláci na Malé Straně v sídle Ministerstva kultury, večer v Rudolfinu. Stalo se tak v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pontes 2007, který se konal pod záštitou paní Lívie Klausové, manželky prezidenta republiky, a ministra kultura Václava Jedličky. Perchta měla tu čest vystoupit po boku špičkového souboru Virtuosi do Praga pod taktovkou Oldřicha Vlčka.

Návštěva Mikuláše

Studentky z českokrumlovské zdravotnické školy v přestrojení za Mikuláše a čerty překvapily pacienty místní nemocnice. Děti si v rozrušení nevzpomněly ani na jednu básničku. Z nemocnice se studentky přesunuly do domova důchodců. Na rozdíl od dětí se jeho obyvatelé pustili do recitace a do zpěvu s velikým nadšením, i když někteří se slzami v očích.

Soubor Růže

Folklórní soubor Růže vznikl před dvaceti lety na popud těch, kteří právě končili v dětském souboru Jitřenka. Dospělých je v Růži dvacet čtyři, z nichž někteří vodí do souboru svoje děti. Spoluúčinkujících ratolestí bývá kolem padesáti. Velké ohlasy měl soubor na mezinárodních festivalech ve Francii, Itálii, Německu, Rakousku nebo Polsku. Blízké vztahy udržuje soubor se členy pěveckého sdružení Coro Monte Zugna z italského Rovereta. Ti dorazili 8. 12. do městského divadla, aby svým českým kolegům osobně popřáli.

KoCeRo

V sobotu 8. 12. navštívil Mikuláš, anděl a dva čerti romské děti v KoCeRu - komunitním centru Romů v Českém Krumlově. Pracovníci centra a firmy Dunka pro ně připravili mikulášskou nadílku. Sešlo se asi 70 dětí, k dobré pohodě zahrála romská krumlovská skupina Orient.

Poukázky na sociální dávky

V některých městech Jihočeského kraje zkoušejí úředníci zavádět systém, který má zabránit zneužívání sociálních dávek tím, že poskytují potřebným místo sociální dávky poukázky na zboží. V Českém Krumlově už tento systém kdysi zkoušeli. Bylo zjištěno, že jeho zavedení je velmi pracné (např. přesvědčit obchody, aby u nich mohli lidé za poukázky nakupovat), ale poukázky jsou velmi snadno zneužitelné. Jejich držitelé je někomu prodají (nejspíš se slevou) a za získané peníze si koupí to, co chtějí.

Skála nad Rybářskou ulicí

Před mnoha lety křižovala svah nad Vltavou vyhlídková trasa. Ta byla vystavěna v 19. století jako stabilizační prvek, který skálu fixoval a zabraňoval volnému pádu nebezpečných kamenů. Vedle toho otevírala neuvěřitelné panoráma. Zpřístupněním této části by se otevřela nesmírně zajímavá a potenciálně bohatá lokalita, která by umožňovala návštěvníkům města opustit přecpané ulice a dostat se za pár minut do přírody.

Mezinárodní festival s Medvíďaty

XVII. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu, který se konal v Praze, se zúčastnilo 68 pěveckých sborů z Česka, Evropy i ze zámoří. Jeho hlavní součástí byla soutěžní přehlídka různých typů vokálních souborů. V kategorii dětských sborů do 16 let soutěžilo 1. 12. i hlavní oddělení českokrumlovského sboru ZUŠ - padesátičlenná Medvíďata se sbormistrem Lukášem Holcem a klavíristkou Olgou Reichlovou. Medvíďata získala celkově třetí místo ze 14 zúčastněných dětských sborů a navíc obdržela stříbrný pohár jako cenu poroty za dramaturgii soutěžního vystoupení. Velkým zážitkem bylo i společné zpívání 2000 festivalových účastníků na staroměstském náměstí ve chvíli slavnostního zahájení adventu v Praze spojného s rozsvícením tamního vánočního stromu a závěrečný galakoncert v Kongresovém centru.

Uzavírka Rybářské ulice

Od 11. 12. do konce ledna 2008 bude Rybářská ulice uzavřena. Horolezci zde zahájili další sanační práce, očišťují a zabezpečují asi třicetimetrový pruh skalního masívu. Svah pod zámkem se bude muset obejít bez síťové ochrany, protože si to památkáři nepřejí. Síť by totiž opticky rušila pohled na masiv. Průchod ze Starého Plešivce do Jelení zahrady je možný pouze centrem města, nejlépe Širokou ulicí.

Cvičení záchranářů

Ve dnech 13. a 14. 12. se konalo cvičení čtrnácti profesionálních hasičů z celého Jihočeského kraje. Společného výcviku se účastnila i českokrumlovská vodní záchranná služba Českého červeného kříže

Visegrádská čtyřka

Ministři zemědělství zemí visegrádské čtyřky společně s ministry Bulharska a Rumunska se od 13. 12. 2007 zúčastnili pravidelného dvoudenního jednání, tentokrát v Českém Krumlově. Projednávali situaci na trhu s vepřovým masem, chráněná označení původu a zaručené tradiční speciality, reformu unijního trhu s vínem a revizi společné zemědělské politiky Evropské unie.

Týden dětských filmů

Na tři sta mladých diváků navštívilo Týden dětských filmů. Solidní zájem utvrdil provozovatele ve snaze zařazovat více dětských filmů do běžného programu. Hitem akce se stal animovaný snímek Ratatouille. Akce byla spojena s výtvarnou soutěží Zámek, město očima dětí, které se zúčastnilo 56 školáčků a předškoláčků ve dvou kategoriích - do sedmi a dvanácti let. Vítězné práce jsou k vidění v předsálí kina do konce prosince.

Probační program - Právo na každý den

Smyslem nového projektu, který probíhá v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Pelhřimově, Prachaticích a ve Strakonicích je snižovat na minimum recidivu trestných činů ve věkové skupině mladistvých. Projekt je z velké části financovaný z tzv. Norských fondů, konkrétně grantem z Islandu, Norska a Lichtenštejnska, dodaného prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

Základní umělecká škola

Ve čtvrtek 13. 12. se uskutečnil v koncertním sále ZUŠ veřejný koncert Vánoční nastal čas.
V sobotu dopoledne vystoupili v Jezuitském sále Brumíci se svým hostem z Třebíče.
V sobotu odpoledne se uskutečnil předvánoční koncert Já malý přicházím koledovat v městském divadle.
Čas radosti, veselosti - předvánoční zpívání Medvíďat a Milevského dětského sboru se konalo v Jesuitském sále Hotelu Růže v neděli 16. 12. odpoledne.

Fotografie Libora Sváčka

Českobudějovické vydavatelství MCU vydalo před Vánoci obrazovou publikaci českokrumlovského fotografa Libora Sváčka Jižní Čechy. Publikace představuje jihočeský region jako malebný kraj s mimořádným kulturně-historickým a přírodním bohatstvím. Doprovodné texty jsou v sedmi jazycích: česky, anglicky, německy, francouzsky, italsky, rusky a španělsky.

Vánoce na Fortně

Vánoční otevření Mezinárodního uměleckého ateliéru se konalo na Fortně. O víkendech je otevřeno od 18 do 24 hodin.

Dřevěný betlém ve Vyšném

Pro potěchu návštěvníků postavila Věra Janáková s celou rodinou Josefa a Věry Blažkových dřevěný betlém. Na Štědrý den se ve 13 hodin sejdou lidé včetně živé kapely, aby si společně zazpívali koledy. Betlém bude k vidění do Hromnic, tj. do 2. 2. 2008.

Theatrum mundi

V českokrumlovském Pohádkovém domě je k vidění tzv. Theatrum mundi - Divadlo světa. Tento mechanický stroj sestavil roku 1819 Anton Wattzel a do Čech jej dovezl z Německa hrabě Jan Rudolf Kotek. Divadlo sloužilo ke znázornění blízkých či vzdálených koutů světa. Nehráli v něm ani živí herci, ani loutky, všechno byla čistě mechanická záležitost.
Divadlo je vypůjčené z depozitu Národního muzea pravděpodobně do konce příštího roku.

Koledy v nemocnici

Studentky SOŠZ pod vedením profesorky Evy Kubákové přišly zazpívat pacientům krumlovské nemocnice. Turné odstartovalo na dětském oddělení, po vystoupení se malí pacienti dočkali drobných dárečků. Odtud se studentky vydaly do domova důchodců, tam je vystoupení vždycky hodně emotivní záležitostí. Budoucí zdravotní asistentky předvedly v praxi, že mají velice pěkný vztah nejen k malým dětem, ale i starším a starým lidem.

Základní škola Linecká

Ve středu 19. 12. otevřela své dveře široké veřejnosti ZŠ Linecká. Otevřeny byly spodní učebny, proběhl i jarmark. Hlavním lákadlem byla i keramická dílna s novou pecí. Keramický kroužek zatím navštěvuje 13 žáků, ale počítá se s nárůstem. Kroužek vede ředitel školy Karel Dvořák, který je profesionálním keramikem.

Parkování před nemocnicí

Parkoviště před nemocnicí, které občas sloužilo jako odložiště aut, bude od druhého lednového týdne placené. Zadarmo bude první půlhodina, za další hodinu lidé zaplatí 10 korun, za každou další 15. Toto opatření má zamezit tomu, aby si zde lidé parkovali a přitom do nemocnice třeba ani nešli. Osobně si neumím představit, že se dá nějaké vyšetření stihnout za půl hodiny.

Almanach mladé českokrumlovské literární scény

Volnočasový klub Bouda vydal literární a výtvarný sborník složený výhradně z mladých českokrumlovských básníků a prozaiků, jejichž texty doplnily i práce výtvarníků. Během několika měsíců se sešly příspěvky devíti autorů ve věku od čtrnácti do třiadvaceti let, ke kterým se přidali i dva výtvarníci. Na projekt zareagoval i krajský úřad, který přispěl grantem ve výši 20 000 korun. Křest almanachu bude na přelomu ledna a února 2008.

Vodní záchranná služba

Městský vánoční přebor branného víceboje družstev z českokrumlovských základních škol - to je jedna z mnoha akcí, kterou uspořádala Vodní záchranná služba Český Krumlov. Záchranáři fungují na bázi občanského sdružení a své příjmy musí řešit žádostmi o granty na různých institucích. Průběžně přispívá i Český Krumlov, zastupitelé odsouhlasili příspěvek 26 000 korun. Během roku přispěl i kraj částkou 32 000 korun. Na rozdíl od zdravotnické záchranné služby nejsou zásahy vodních záchranářů hrazeny žádnou zdravotní pojišťovnou. Letos např. zasahovali vodní záchranáři 58x při ohrožení života nebo vyhledávání osob. Krom toho uspořádali na 40 akcí typu školení, kurzů, závodů apod.

Živý betlém

Tradičně se sešli obyvatelé Českého Krumlova u živého betlému. O výjev plný známých vánočních písní a koled se opět postarala Umělecká beseda, zapojily se i folklórní soubory a muzikanti českokrumlovského divadla.

Vytrvalostní běh

Osmý ročník tradičního předsilvestrovského běhu odstartoval před polednem 30. 12. z českokrumlovského vlakového nádraží přes Kleť, Holubov až do Litvínovic. Na trasu dlouhou dvacet sedm a půl kilometru se vydal rekordní počet 55 závodníků, mezi nimiž nechyběly ani ženy.

Nové možnosti v třídění odpadu

V letošním roce město doplnilo nádoby na separovaný odpad o 122 kusů, které získalo v rámci dotace. Koncem roku bylo rozmístěno dalších 125 separačních kontejnerů. Od Nového roku bude sběr rozšířen o nápojové kartony. Ty se budou sbírat společně s plasty a třídit se budou na separační lince.

Platební automaty v nemocnici

Instalací tří automatů vyřešila nemocnice povinné platby pacientů u lékařů. Automaty jsou ve vstupních halách interního a chirurgického pavilonu a na dětském oddělení.

Peníze pro HC Slavoj

Mimořádný peněžní příspěvek ve výši 200 000 korun odhlasovalo zastupitelstvo těsně před koncem roku hokejovému klubu. V současnosti se klub stará o 200 dětských a juniorských hokejistů. Juniorský tým postoupil do první ligy a náklady na dopravu se zvýšily, bylo nutné sestavit B tým juniorů, narostly ceny energií, problémy byly i se získáváním sponzorských peněz. Rada města rozhodla, že klubu pomůže, ale takto nesystémově naposledy.

Silvestr

Společné oslavy konce roku a příchod toho nového proběhly tradičně na náměstí Svornosti.

Počasí

Začátek prosince přinesl mírné oteplení, přes den bylo výrazně nad nulou, v noci teplota zpočátku neklesala pod mínus 5 stupňů. 2. 12. ráno ukazoval teploměr 10 °C nad nulou a svítilo sluníčko. Celý druhý prosincový víkend monitorovali občané Českého Krumlova i vedení města hladinu Vltavy. Po vydatných deštích její hladina stoupla a místy se zarovnávala s úrovní břehu. Pracovníci Služeb města byli připraveni okamžitě zasáhnout a přivézt do nejníže položených míst pytle s pískem. Nakonec to nebylo nutné, protože řeka přestala stoupat.
Podle oficiálních údajů vypouští Lipno 53-55 kubíků vody za vteřinu. V praxi to znamená, že hladina je na nejníže položených místech centra zároveň s úrovní břehu. Záleží i na tom, kolik vody se cestou nasbírá.
Poslední prosincová dekáda byla chladná: noční teploty klesaly i k mínus 12 °C, ve dne ukazovaly kolem mínus pěti. Inverze pomohla dotvořit příjemnou vánoční atmosféru - stromy byly krásně ojíněné, občas se prodralo i sluníčko. Silnice byly suché a tak ani sváteční řidiči neměli mnoho problémů s jízdou na povinné vánoční návštěvy.