Občan > Zajímavé odkazy > Kronika města

Kronika města Český Krumlov 2007

Březen 2007

Centrum Míša

Mateřské centrum Míša uspořádalo akci s názvem Foukáníčko. Caparti dostali foukací fixy a mohli na papíře předvést svoji zručnost. Nejmenší děti dostaly vodové barvy a štětce.

Muzeum

Nový výstavní rok zahájilo Regionální muzeum 3. 3. 2007 výstavou obrazů a masek hornorakouské umělkyně Friederike Haslhofer za doprovodu houslí a akordeonu. Na vernisáž výstavy přijel jako čestný host i místostarosta Lince Erich Watzl.

Slovinští muzikanti

V pátek 2. 3. zněla ve Strojovně Krumlovského mlýna neobyčejná hudba. Slovinská skupina JAZOO zde měla koncert v rámci svého evropského turné. Šestičlenná kapela měla jediný koncert v České republice, a to právě v Českém Krumlově. Muzikanti pocházejí z partnerského města Slovenj Gradec. Svůj nevšední styl charakterizují jako "ethnodelic-funk-traffic-monrise-jazz-film-space-rock music". Návštěvníci slyšeli mimořádné saxofonové vystoupení s doprovodem flétny a balkánských akordeonových riffů s rytmickým pozadím a jedinečným slovinským nádechem.

Seidlovy fotografie

Unikátní práce z díla Josefa a Františka Seidlových jsou k vidění od 7. 3. 2007 v prostorách městského úřadu v Kaplické ulici. Fotografie pořízené z negativů slavného šumavského fotografa, který žil v letech 1859 až 1935, jsou součástí výstavy Jižní Čechy známé i zapomenuté. Výstava je vytvořená ze starých fotografií a pohlednic a přibližuje nejen starou Šumavu, ale i obce dávno zaniklé. Najdeme tu i fotografie Českého Krumlova, jak vypadal před sto lety. Fotografie jsou doplněny ukázkami básní a prózy starých šumavských autorů, dřevorubců a sedláků. Výstava zřejmě potrvá až do letních prázdnin.

Tibetská vlajka na radnici

Město se podruhé ve své historii připojilo k 318 sídlům, která v České republice vyvěšují tibetskou vlajku. Krumlovští chtějí tímto aktem připomenout 48. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci ve Lhase a jeho krvavé potlačení.

Rekvalifikace pro maminky na mateřské dovolené

Nové masérky, průvodkyně cestovního ruchu, manažerky EU a pečovatelky budou vyškoleny na rekvalifikačních kurzech, které jsou určeny pro ženy a matky z Českého Krumlova a okolí. Během 20 měsíců projde těmito kurzy 109 žen. Jedinečnost projektu spočívá vtom, že každý kurz je provázený službou hlídání dětí. Navíc umožňuje účastnicím absolvovat i více než jednu rekvalifikaci. Součástí projektu je miniporadna, která nabídne ženám možnost konzultovat konkrétní problémy při hledání pracovního uplatnění, nástupu do zaměstnání a zapojení se do práce.

Havraní skála

V pondělí 19. 3. 2007 začala druhá etapa sanace Havraní skály. Motoristy zaskočily komplikace v úseku mezi Porákovým mostem a křižovatkou pod nemocnicí, protože se zde jezdí omezenou rychlostí ve dvou zúžených jízdních pruzích. Tato etapa prací by měla skončit 29. 4.

Březen - měsíc internetu

Každým rokem stoupá zájem o projekt Internet - výhoda pro znevýhodněné, který letos slaví desáté výročí. Zájemci různých věkových skupin mají možnost seznámit se se základy práce s internetem, ale i celkově s počítačem.

Filmaři na zámku

V pondělí 26. 3. 2007 se město ocitlo na počátku 19. století. Začal se točit historicko-dokumentární film o životě kněžny Eleonory, manželky Adama Františka ze Schwarzenbergu. Natáčet se bude dvanáct dní, z toho čtyři na zámku. Film bude líčit úroveň života na dvoře, stav vzdělanosti, migraci odborníků mezi jednotlivými dvory. Nebude chybět ani část tajemná. Ta ukáže na několik nevysvětlitelných historických událostí. Diváci se například dozvědí o nálezech vampýrských hrobů nebo o okultních lékařích, kteří dojížděli do Českého Krumlova kolem roku 1740. O kvalitách filmu by měl vypovídat i fakt, že byli najati archivní specialisté z Vídně, kteří studovali i původní rukopisy a dokumenty. Pořídili i výpisy z inventárních knih z ikonografie a zkoumali autentičnost interiérů. Ty budou využity téměř bez jakýchkoliv úprav.

Galerie Doxa

Vernisáží výstavy Jaroslava Svobody s názvem Sklo zahájila galerie 24. 3. 2007 novou sezónu.

Otáčivé hlediště

Ačkoliv začne předprodej vstupenek na letní sezónu 2. 4., je zhruba 60 % z téměř 55 000 vstupenek zarezervováno hromadnými objednávkami. Letos se počítá s 86 vystoupeními. Diváci se mohou těšit na dvě premiéry - Goldoniho Sluhu dvou pánů a Straussovu operetu Cikánský baron. Ani letos nebude chybět Dvořákova Rusalka a Čajkovského Labutí jezero. Od srpna se mohou diváci těšit na Dumasovy Tři mušketýry a Hrubínovu Krásku a zvíře, která byla napsána přímo pro otáčivé hlediště. Pro děti byla zařazena klasická pohádka o Zlatovlásce a inscenace Kocoura v botách. Obliba českokrumlovské přírodní scény s letohrádkem Bellárie neustále roste, což dokazuje počet návštěvníků v loňském roce - 51 042.

Král učitelů

Den učitelů se stal dnem korunovace Nej učitele regionu. Královnou učitelů se pro rok 2007 stala Eva Mikulášová ze Základní školy T. G. Masaryka. Šestadvacetiletá učitelka přírodopisu a chemie učí na této škole prvním rokem.

Golfové hřiště

Na zasedání zastupitelstva 22. 3. 2007 hlasovalo sedmnáct ze třiadvaceti zastupitelů pro záměr soukromého investora vybudovat v sousedství zámecké zahrady v Kvítkově Dvoře přírodní golfové hřiště. Mělo by vyrůst na soukromém pozemku jako privátní investice společnosti České nemovitosti, a.s.

Estonský velvyslanec

Velvyslanec Estonské republiky Mati Vaarmann s doprovodem přijel na návštěvu města. Mimo jiné se podíval do Václavských sklepů, kde se připravuje výstava Socha a šperk, navštívil i Egon Schiele Art Centrum nebo International Art Studio Na Fortně.

Hotel U Města Vídně

Pět let své znovuobnovené existence oslavil hotel U Města Vídně. V rámci oslav excelovala v noci na ulici před hotelem strakonická skupina historického šermu Markýz, která předvedla i ohňostrojovou show.

Městské divadlo Český Krumlov

V měsíci březnu byl tradičně velký zájem o dětská představení: Ententýky se hrálo 3x a vyprodáno bylo 2x na Hrátky s čertem.

Počasí

Březnové počasí se neliší od počasí únorového. Pokračuje velmi teplé počasí, v první dekádě vystoupily teploty na průměrných 12 °C, přes den je jasno, pouze ráno se vyskytují mlhy nebo nižší teploty. I druhá březnová dekáda se vyznačuje velmi teplým počasím. 14. 3. 2007 bylo v Českých Budějovicích naměřeno neuvěřitelných 19 °C. Ochladilo se teprve o víkendu, začalo trochu foukat, spadlo pár dešťových kapek, teplota byla i nadále kolem 10 °C. Od počátku poslední dekády začal ovlivňovat počasí studený vzduch od severozápadu. Začalo vydatněji pršet, padal mokrý sníh, který způsobil na řadě míst dopravní kolaps. Chladné počasí vydrželo celý týden, noční teploty klesly až na mínus 3 stupně. Poslední týden už byl opět teplejší. Ráno byly sice mlhy a teplota se pohybovala kolem nuly, ve dne bylo kolem příjemných 11 - 14 °C.