aktualizováno 1. 4. 2010

Konec analogového vysílání na Českobudějovicku

aktualizováno 01.04.2010

Digitalizace televizního vysílání pokračuje územní oblastí České Budějovice. K ukončení zemského analogového televizního vysílání zde dojde za tři měsíce, tedy 30. června 2010. „Analogové vysílání bude vypnuto za 3 měsíce, ale doporučuji těm, kteří ještě na digitální vysílání nepřešli, aby to nenechávali na poslední chvíli," apeluje na občany v regionu národní koordinátor Zdeněk Duspiva. Na územní oblast České Budějovice se v této době zaměřuje i dlouhodobá informační kampaň. Jejím cílem je seznámit občany s nadcházejícími změnami v televizní vysílání. Pilíři kampaně zůstávají speciální webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30.

Informační kampaň k přechodu na digitální televizní vysílání probíhá již od konce roku 2008. Její celostátní podoba vždy graduje tři měsíce před ukončením analogového televizního vysílání z konkrétního vysílače v daném regionu, který pokrývá. Protože bude 30. června ukončeno analogové televizní vysílání z vysílačů velkého výkonu České Budějovice - Kleť a Vimperk Mařský Vrch a řady dalších menších vysílačů v územní oblasti České Budějovice, bude nyní kampaň cílit na tento region. „Regionální část kampaně bude vycházet z konceptu, který jsme úspěšně využili už v územních oblastech Praha, Plzeň a Sušice. Informačními pilíři zůstávají webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30, probíhat bude samozřejmě i cílená mediální a PR kampaň, využijeme osvědčené digihlídky, diginoviny i další prvky kampaně," upřesnil tiskový mluvčí projektu digitalizace TV vysílání Tadeáš Novák.

Přechod na digitální televizní vysílání se netýká těch, kteří přijímají televizní signál přes kabel, satelit nebo internet, ale pouze těch, kteří přijímají zemské analogové televizní vysílání (tzn. „přes anténu"). Přechod na digitální televizní vysílání je možné vyřešit buď využitím právě nabídky kabelové, satelitní nebo IPTV televize, nebo zakoupením set-top-boxu či nového televizoru s vestavěným digitálním tunerem. Zapojení set-top-boxu zvládne i amatér, poradí mu případně v obchodě nebo stačí využít přibalený návod, případně obrázkové návody na www.digitalne.tv. V případě společných televizních anté, neboli STA, je třeba nechat provést úpravu antény specializovanou firmou. „S úpravou STA je třeba začít co nejdříve. Kapacity specializovaných firem jsou zcela dostatečné, ale pokud je třeba vyměnit i anténní rozvody, zabere úprava déle a opozdilci tak mohou dočasně přijít o možnost sledovat televizní vysílání, " upozorňuje Tadeáš Novák.

PROČ DIGITALIZACE

Digitální vysílání je modernější způsob přenosu televizního signálu, který umožní lépe nakládat s frekvencemi, na nichž televizní stanice vysílají. Digitalizace přinese otevření současného televizního trhu, rozšíření nabídky televizních programů a umožňuje využívat doprovodné služby, jako je například elektronický programový průvodce (EPG). Protože však není vysílacích kanálů nazbyt, musí se postupně uvolnit vysílací frekvence současných analogových televizí, tedy ČT 1, ČT 2, Novy, Primy a regionálních vysílatelů, na kterých se pak zahájí digitální vysílání.

Přechod na digitální televizní vysílání probíhá společně v celé Evropě a bude v České republice ukončeno v polovině roku  2012.

DIGITÁLNÍ VYSÍLÁNÍ JIŽ BĚŽÍ I U NÁS

Digitální vysílání je zahájeno vždy s alespoň šestiměsíčním předstihem před ukončením zemského analogového televizního vysílání. Nic tedy občanům nebrání vyřešit přechod a případné komplikace s ním spojené již nyní a vyhnout se tak časovému tlaku. Ti, kteří přijímají dnes analogový televizní signál šířený terestricky (z pozemních vysílačů) a na příjem digitálního vysílání se včas nepřipraví, přijdou po 30. 6. 2010 o možnost sledovat televizi.

ANALOG NA BUDĚJOVICKU KONČÍ 30. ČERVNA 2010

Zemské analogové TV vysílání z vysílače Kleť bude 30. června 2010 ukončeno.  Na většině  územní oblasti České Budějovice tak nebude od července možné „přes anténu" přijímat analogově žádný televizní program. O ukončení analogového vysílání informují televize piktogramy, informační lištou  a  spoty.

Pro další příjem televizního signálu je třeba se rozhodnout, zda zůstat i nadále u zemského (přes anténu) televizního vysílání, nebo využít satelitní, kabelovou nebo internetovou (IPTV) televizi.

Při volbě zemského televizního vysílání je třeba buď zakoupit set-top-box (převaděč signálu) a zapojit jej mezi anténu a televizor, nebo nový televizor s vestavěným digitálním tunerem.

Těch, kdo nyní přijímají televizi přes kabel, satelit nebo internet, se ukončení zemského analogového vysílání nijak netýká a televize jim i bez úprav bude fungovat standardně i po 30. červnu .

VÝHODY DIGITALIZACE

Výhodou digitálního vysílání, kromě kvalitnějšího obrazu, je především mnohem větší programová nabídka. Zatímco v analogové éře u nás celoplošně vysílaly pouze čtyři televizní programy, tedy ČT 1, ČT 2, Nova a Prima, po přechodu na digitální vysílání se jejich počet několikrát znásobí. V územní oblasti České Budějovice jsou dostupné tři zemské digitální sítě, tzv. multiplexy a jeden multiplex regionální. Digitální televizní signál je šířen jak z vysílače Kleť, tak i dalšími vysílači velkého výkonu jako například Mařský Vrch či Radimovice.

 

Další výhodou je elektronický programový průvodce (EPG), obdoba tištěného televizního programu, z něhož se divák pomocí dálkového ovladače dozví, jaký pořad právě sleduje, jaký pořad bude následovat, a může si prolistovat program zvolené televize na týden dopředu. EPG obsahuje také krátké texty o pořadu a může být doplněn i o fotografie.

Základní podmínkou pro bezstarostný příjem a využívání všech výhod digitálního vysílání je kvalitní anténní přijímací systém.

KDE HLEDAT INFORMACE O DIGITALIZACI?

1)    Na webových stránkách - www.digitalne.tv

Hlavním zdrojem informací o přechodu na digitální televizní vysílání jsou webové stránky www.digitalne.tv. Podávají všechny potřebné informace o digitalizaci srozumitelnou formou. Naleznete zde aktuality spojené s digitalizací, interaktivní mapku a vyhledávač obcí, který ukáže termíny zapínání digitálního signálu a vypínání signálu analogového pro konkrétní region či obec a také odpovědi na nejčastější dotazy. Navíc je zde ke stažení i celá řada materiálů, od legislativních norem týkajících se digitalizace, např. tzv. „Technický plán přechodu", přes doporučení, jakými způsoby lze upravit společné televizní antény, až po elektronickou verzi Diginovin, které jsou distribuovány do poštovních schránek.

2)    Na infolince - 800 90 60 30

Zřízena je také bezplatná telefonní linka 800 90 60 30. Zkušení operátoři zde denně zodpovídají dotazy ohledně digitalizace televizního vysílání. Linka je v provozu v pracovní dny od 8 do 19 hodin.

3)    Na seminářích nebo u digihlídek

 Digihlídky jsou týmy promotérů, kteří mohou poradit s přechodem na digitální vysílán přímo v konkrétní obci. V průběhu dubna, května a června navštíví přes 200 obcí v územní oblasti České Budějovice. Termíny zastávek digihlídek jsou uvedeny na webu www.digitalne.tv. Starostové měst a obcí mají navíc možnost si prostřednictvím webu digihlídku objednat a promotéři přijedou obyvatele informovat přímo do jejich obce a v termínu, který je pro ně nejpříznivější.

V červnu budou rovněž probíhat semináře o digitalizaci pro veřejnost, kam mají občané možnost přijít se informovat.

CO MŮŽE PŘECHOD NA DIGITÁLNÍ TELEVIZNÍ VYSÍLÁNÍ ZKOMPLIKOVAT?

Největším problémem mohou být tzv. „společné televizní antény" (STA), které je třeba včas na příjem digitálního vysílání upravit. Někdy je nutná i výměna rozvodů v celém objektu. Všechny tyto úpravy musí řešit správce objektu a nejčastěji provádět specializovaná firma.

Skupinou, na kterou je třeba soustředit pozornost, jsou starší občané, kteří mohou mít problém s technickými aspekty digitalizace. Právě na ně bude ve velké míře myšleno v informační kampani.


Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: