Občan > Aktuality > 2015

Symbolické otevření nové výslechové místnosti v Českém Krumlově

aktualizováno 2.2.2015

Nová výslechová místnost, která by měla sloužit těm nejmenším obětem zločinu - dětem, byla symbolicky otevřena vedoucím oddělení kriminality Rudolfem Zbínem, vedoucí múzemního odboru Policie ČR v Českém Krumlově Pavlem Kučerou, starostou města Český Krumlov Mgr. Daliborem Cardou a náměstkem krajského ředitelství pro ekonomiku Ivanem Fantou v objektu Policie ČR v Českém Krumlově dne 28. ledna 2015

Místnost je upravena jako dětský pokojíček s hračkami a zařízením v pestrých barvách a navozuje tak příjemnější atmosféru při výslechu dětí, handicapovaných, seniorů či jiných obětí trestných činů domácího násilí, znásilnění nebo sexuálních deliktů. Součástí je též druhá místnost, která je propojená pomocí audio a video techniky pro pořizování dokumentace výslechu. Výslech tak mohou sledovat a zaznamenávat policisté, pracovníci orgánů sociálně právní ochrany dětí, státní zástupce, soudce psycholog a další osoby, se kterými vyslýchaná osoba nepřijde do přímého kontaktu. Největším přínosem místností je, že je dítě vyslýcháno pouze jednou. Tisková mluvčí českokrumlovské policie Lenka Kozoňová dodala: „Zkušenosti ukazují, že příjemná atmosféra výrazným způsobem zkvalitňuje a zefektivňuje práci s dětmi i dospělými."

Pořízení místnosti stálo zhruba 288.000 korun, z nichž velkou část pokryla dotace ministerstva vnitra a nemalou částí také přispělo město Český Krumlov a Policie ČR.
Součástí slavnostního otevření místnosti byla ukázka výslechu nezletilé Natálie Hůrkové s komisařkou Lenkou Jakešovou, která názorně demonstrovala způsob použití výslechové místnosti.
Všichni zúčastnění na závěr popřáli co nejmenší počet obětí, které by v budoucnu místnost mohly potřebovat.