Občan > Aktuality > 2018

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém, hlásí festival Jeden svět

aktualizováno 16. 3. 2018

Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky - rozlišovat, co je pravda a co není, sdílet, komentovat, mít názor. Letošní 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět vybízí k aktualizaci systému. Nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat. Zhlédnutí dokumentů a navazující debata divákům poskytuje prostor k něčemu, na co v každodenním životě plném (dez)informací ze sociálních sítí někdy nemají čas: zpomalit, v klidu se zamyslet nad konkrétním tématem, nahlédnout ho z různých úhlů a zasadit si jej do kontextu.

V Českém Krumlově proběhne Jeden svět letos již po osmé. Školní projekce odstartují v pondělí 19. 3. a poběží na 4 promítacích místech až do pátku 23. 3. Jeden svět dětem nabízí sadu filmů pro žáky od 8 do 13 let. Krátké dokumenty s moderovanou debatou zprostředkují témata jako chudoba, vzdělávání, rodina, život s jinakostí a sociální vyloučení. Jeden svět pro studenty je určen žákům vyšších ročníků ZŠ a studentům SŠ. Filmy s cirka hodinovou stopáží nabízejí hlubší vhled do problematiky ekologie, života s postižením, válečných konfliktů, extremismu a svobody slova. Tyto speciální projekce v minulých letech navštívilo přes 1 000 žáků a studentů z regionu.

Od čtvrtka 22. 3 do soboty 24. 3. se Jeden svět otevře i široké veřejnosti. Přinese aktuální snímky české i světové dokumentární kinematografie. Z domácí produkce to bude například film Nic jako dřív o životě teenagerů z Varnsdorfu, který ukazuje dospívání v současném českém pohraničním maloměstě. Film byl uveden na festivalu IDFA v Amsterdamu a doprovodí jej nejen debata, ale i masterclass v podání režisérské dvojice Klára Tasovská a Lukáš Kokeš.

Ze zahraničních dokumentů bychom rádi pozvali například na obrazově působivý dokument Azurová, který ukazuje dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů. Pozornosti publika bychom také rádi doporučili snímek o svérázné vzdělávací instituci Rebelská střední v Berlíně nebo netradiční road movie Kolyma, cesta z kostí, která nastiňuje mozaiku dnešního života v odlehlé části Ruska. Během speciální projekce (nejen) pro seniory představíme dokument Mečiar.

Pořadateli festivalu v Českém Krumlově jsou Centrum pro pomoc dětem a mládeži o.p.s., Gymnázium Český Krumlov a Člověk v tísni, o.p.s.

Více informací naleznete zde: https://www.jedensvet.cz/2018/cesky-krumlov.

Václava Šnokhousová
koordinátorka MFF Jeden svět