Občan > Aktuality > 2018

Voda v Hornobránském rybníku si po celé léto udržela výbornou kvalitu

aktualizace 24. 8. 2018

I přes horké počasí, které u nás přes léto panovalo, voda v Hornobránském rybníku po celou dobu splňovala nejpřísnější kritéria, a stále tak má výbornou kvalitu.

Potvrzují to pravidelné mikrobiologické rozbory, které provádí akreditovaná laboratoř AGRO-LA spol. s r.o. z Jindřichova Hradce. Provozovatel rybníka společnost PRO-SPORT ČK nechává stav vody kontrolovat každé dva týdny.

Výsledky posledního rozboru z 20. srpna 2018 jsou k dispozici zde.

Řada obyvatel poukazuje na zelenou vodu v rybníku, jde však o naprosto přirozený proces. Vlivem činnosti na rybníku totiž dochází k vytvoření ideálních podmínek k pomnožení mikroorganismů, přičemž projevem jejich přítomnosti je právě zeleně zbarvená voda, a to různé intenzity.

V rybníku je přítomna celá řada látek organického charakteru, které jsou pro ty mikroorganismy potravou. Když se k tomu přidají vysoké teploty a sluneční svit, vysoká návštěvnost koupajících, zelená hmota v rybníku snadno bují.

Výskyt řas a sinic je však zatím na velice nízké úrovni, která není lidskému zdraví nebezpečná.

Indikátorem čisté vody je také škeble rybničná, které se v rybníku vyskytuje. Škeble vyžaduje čistou vodu, je velmi citlivá na dusíkaté látky a chemikálie.