aktualizováno 23. 10. 2020

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu představuje projekty, které postupují do hlasování

aktualizováno 23. 10. 2020

Jednadvacet nápadů od obyvatel, které obdržela krumlovská radnice v rámci čtvrtého ročníku participativního rozpočtu, postupuje do finálového výběru. O vítězných projektech, které se budou realizovat příští rok, rozhodnou Krumlováci v listopadovém hlasování.

Do čtvrtého ročníku participativního rozpočtu, ve kterém předkládají sami obyvatelé své nápady, čím vylepšit okolí svých domovů, přišlo čtyřicet pět námětů. Z návrhů následně odborná komise vybrala 21 projektů, které splňují podmínky participativního rozpočtu a postupují tak do hlasování, ve kterém obyvatelé Krumlova rozhodnou, jaké projekty se v příštím roce zrealizují.

„Letošní ročník překvapil množstvím různorodých námětů od sousedských slavností, po umístění pamětních kamenů až po vybudování parkourového hřiště. V předchozích letech převládaly zejména návrhy na rozšíření, nebo vylepšení dětských hřišť," uvádí starosta Dalibor Carda.

Čtvrtý ročník s sebou nese řadu změn, určený milion korun se už nerozděluje do jednotlivých městských částí, ale platí pro město jako celek. Obyvatelé tak mohli v rámci celého území města navrhnout větší a dražší projekty než v předchozích letech. Stejně tak se změní i hlasování, Krumlováci budou moci hlasovat o všech předložených projektech, tedy nejen o těch, které se nachází v části města, kde mají trvalý pobyt. Další změnou oproti předchozím ročníkům je možnost hlasovat až pro tři libovolné návrhy.

Pro vítězné projekty tedy bude pravděpodobně potřebné větší množství hlasů a město tak očekává zvýšení aktivity navrhovatelů a zapojení většího množství občanů. Realizovány budou projekty dle pořadí z hlasování až do vyčerpání množství prostředků co nejvíce se blížícímu přidělenému milionu korun, šanci uspět tedy mají projekty velké, střední i ty nejmenší.

Přehled postupujících projektů je k dispozici zde.

Tři, dva, jedna, předkladatelé do toho!

Aktuálně přichází prostor i pro samotné předkladatele. Je v jejich zájmu, aby motivovali sousedy k hlasování pro jejich konkrétní projekt. „Jednou věcí je projekt navrhnout, ale předkladatelé také musí zvládnout nadchnout i své sousedy, aby pro něj hlasovali," vysvětluje jeden z principů participativního rozpočtu starosta. Město samozřejmě projekty propaguje a podporuje navrhovatele, ale podstatná část je v rukou právě samotných předkladatelů.

Elektronické hlasování bude spuštěno 1. listopadu a potrvá do 15. listopadu 2020 na www.rozpocet.KrumlovSobe.cz.

Co s nepostupujícími projekty?

Ne všechny neúspěšné projekty jsou odsouzeny k zániku. Přestože některé návrhy nesplňovaly podmínky participativního rozpočtu, např. doba jejich realizovatelnosti je delší než jeden rok, či náklady přesahují milion korun, město s nimi i tak do budoucnosti počítá v rámci dalších investičních aktivit. Jedná se tak např. o návrhy na rekonstrukci kašny v Široké ulici nebo zbudování druhé lávky přes Polečnici v Jelení zahradě.
Podrobnější informace k participativnímu rozpočtu jsou k dispozici na www.rozpocet.KrumlovSobe.cz.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: