Občan > Městský úřad > Potřebuji si vyřídit > Cestovní doklady
Cestovní doklady
aktualizováno 31.10.2011
Cestovní doklad je veřejná listina opravňující občana k překračování státních hranic České republiky. Agendu cestovních dokladů vyřizuje na Městském úřadě Český Krumlov odbor vnitřních věcí - oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel.
Nejčastěji používaným cestovním dokladem je cestovní pas.
Druhy cestovních dokladů:
cestovní pas
diplomatický pas
služební pas
cestovní průkaz (vydávají pouze zastupitelské úřady ČR v zahraničí)
náhradní doklad EU
jiný cestovní doklad na základě mezinárodní smlouvy
Jaké jsou podmínky a postup pro vydání cestovního pasu?
Jaké doklady jsou potřeba?
Žádost o vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji (CDBP)
Tato žádost se podává u obecního úřadu obce s rozšířenou působností (Městský úřad Český Krumlov), v Praze u úřadu městské části Praha 1 - 22, který je příslušný podle místa trvalého pobytu občana, nebo v cizině u zastupitelského úřadu ČR. Žádost o vydání CDBP nevyplňuje občan, ale je pořizována přímo úředníkem, který zároveň snímá také podobu občana s biomerickými znaky (tj. k vydání CDBP není třeba předkládat fotografii). Nemá-li občan trvalý pobyt na území ČR, vydá cestovní pas příslušný úřad podle posledního místa trvalého pobytu občana v ČR. Pokud občan trvalý pobyt na území ČR nikdy neměl nebo pokud ho nelze zjistit, vydá cestovní pas Magistrát města Brna.
Potřebné doklady k podání žádosti o CDBP:
předchozí pas (pasy), občanský průkaz
doklady k prokázání pravdivosti údajů uvedených v žádosti (občanský průkaz, popřípadě další doklady - rodný list, oddací list, doklad o státním občanství ČR apod.)
Žádost o vydání cestovního pasu bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji (CP) ve lhůtě kratší než 30 dnů
Tato žádast se podává na předepsaných originálních tiskopisech modré barvy spolu se 2 fotografiemi.
Za občana mladšího 15 let žádá o vydání cestovního pasu zákonný zástupce (nejčastěji rodič). Občanovi ve věku od 15 do 18 let dává zákonný zástupce souhlas k vydání cestovního pasu.
Potřebné doklady k podání žádosti o CP:
2 fotografie
vyplněná a občanem podepsaná žádost o vydání cestovního pasu (modrý formulář, je k dispozici u přepážek odd. osobních dokladů a evidence obyvatel a rovněž v informační kanceláři úřadu)
předchozí pas (pasy), občanský průkaz
doklady k prokázání pravdivosti údajů uvedených v žádosti (občanský průkaz, popřípadě další doklady - rodný list, oddací list, doklad o státním občanství ČR apod.)
plná moc, pokud žádost za občana podává jím zplnomocněný zástupce
Doba platnosti, lhůty pro vydání a správní poplatky za vydání cestovního pasu
Druh cestovního pasu
Doba platnosti
Lhůta pro vydání *)
Správní poplatek
CBDP - pas se strojově čitelnými a biometrickými údaji pro občany
mladší 15 let
5 let
30 dnů
100 Kč
od 15 let
10 let
30 dnů
600 Kč
CP - cestovní pas bez biometrických a bez strojově čitelných údajů, pro občany
mladší 15 let
6 měsíců
15 dnů
1 000 Kč
od 15 let
6 měsíců
15 dnů
1 500 Kč
*) u žádostí podaných na zastupitelských úřadech v zahraničí platí delší lhůty pro vyřízení
POZOR: Platnost cestovního dokladu nelze prodloužit.
Zápis nepovinných údajů do cestovního dokladu
Zápis dítěte do cestovního dokladu rodiče
Do cestovního dokladu rodiče lze zapsat dítě mladší 10 let, které je státním občanem České republiky. Na základě tohoto zápisu může pak dítě do dovršení věku 10 let překračovat hranice bez vlastního cestovního dokladu s rodičem, v jehož cestovním dokladu je zapsáno.
Potřebné doklady a náležitosti:
vyplněná žádost
při zápisu dítěte do nově vydávaného cestovního dokladu rodiče se vyplní příslušné rubriky v žádosti o cestovní pas
při dodatečném zápisu dítěte do již vydaného cestovního dokladu se vyplní žádost o tento zápis (formulář je k dispozici u přepážek odd. osobních dokladů a evidence obyvatel a rovněž v informační kanceláři úřadu)
rodný list dítěte
doklad o státním občanství dítěte (osvědčení či potvrzení o státním občanství - vydává matrika, nebo platný cestovní pas dítěte)
platný cestovní doklad rodiče (nejde-li o zápis dítěte do nově vydávaného dokladu)
správní poplatek:
zápis dítěte do nově vydávaného cestovního dokladu rodiče se nezpoplatňuje
do již vydaného cestovního dokladu rodiče se dítě zapíše dodatečně po zaplacení správního poplatku ve výši 50 Kč v hotovosti za každé zapsané dítě
Zápis titulu nebo vědecké hodnosti
Na žádost občana zapíše příslušný orgán do cestovního pasu akademický titul nebo vědeckou hodnost.
Potřebné doklady a náležitosti:
vyplněná žádost (formulář je k dispozici u přepážek odd. osobních dokladů a evidence obyvatel a rovněž v informační kanceláři úřadu)
cestovní pas (CP nebo CDBP)
občanský průkaz
doklad o získaném vzdělání (diplom)
správní poplatek ve výši 50 Kč
Ztráta, odcizení, poškození nebo zneužití cestovního dokladu
Ztrátu, odcizení, poškození nebo zneužití cestovního dokladu je držitel cestovního dokladu nebo zákonný zástupce povinen neprodleně ohlásit orgánu příslušnému k jeho vydání, obecnímu úřadu pověřenému pověřenému vedením matrik nebo nejbližšímu útvaru policie.
Dojde-li ke ztrátě, odcizení nebo nálezu cestovního dokladu v zahraničí, tuto skutečnost nahlásí držitel nejbližšímu zastupitelskému úřadu a po návratu do ČR také orgánu příslušnému k vydání cestovního dokladu.
K cestování do zahraničí - praktické poznámky
Některé státy vyžadují určitou dobu platnosti cestovního pasu např. k udělení víza. Tyto informace lze zjistit na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR - http://www.mzv.cz/
Možnost cestovat do států EU s občanským průkazem: k překročení hranice s členským státem Evropské unie lze jako cestovní doklad použít i platný občanský průkaz.
Legislativní opora
zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky (zákon o cestovních dokladech), ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 60/2001 Sb., kterým se mění zákon č. 283/1991 Sb., o Policii české republiky, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 148/1998 Sb., o ochraně utajovaných skutečností a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změně některých zákonů
zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 62/2002 Sb., který se mění zákon č. 200/1990 Sb. o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích
zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
vyhl. č. 296/2004 Sb. - vyhláška Ministerstva vnitra, kterou se provádí zákon o evidenci obyvatel a kterou se mění vyhláška č. 177/2000 Sb., kterou se provádí zákon o evidenci obyvatel, zákon o občanských průkazech a zákon o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů
vyhl. č. 642/2004 Sb. - vyhláška Ministerstva vnitra, kterou se provádí zákon o občanských průkazech a zákon o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů
č. 3/2000 - instrukce Ministerstva vnitra ze dne 30.06.2000 k výkonu některých správních činností vyplývajících ze zákona č. 133/2000 Sb., č. 328/1999 Sb. a zákona č. 329/1999 Sb.
č. 6/2001 - směrnice Ministerstva vnitra ze dne 17.08.2001, kterou se mění Instrukce MV ČR ze dne 25.05.1992, o spisové službě
č. 3/2005 - směrnice Ministerstva vnitra ze dne 30.05.2005, k zákonům č. 133/2000 Sb., č. 238/1999 Sb. a č. 329/1999 Sb.
seznam Ministerstva vnitra ČR: Subjekty s oprávněním na získání údajů z informačního systému