aktualizováno 7. 2. 2012

Férový Český Krumlov

aktualizováno 31.7.2013

Co je to fair trade?Logo - FAIR TRADE

Fair trade zlepšuje živobytí drobných pěstitelůFair trade (česky spravedlivý obchod) je způsob obchodu, který zaručuje producentům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí nebo vyplácení tzv. sociálního příplatku, který je investován do projektů místního rozvoje.

Fairtradový výrobek lze rozpoznat podle označení ochrannou známkou FAIRTRADE® nebo je jeho původ garantován dodavatelem, který je členem mezinárodní organizace WFTO (World Fair Trade Organization). Informace ke značení fairtradových produktů naleznete na webu kampaně Fair point.

Koncept fair trade nabízí možnost, jak snadno a efektivně podpořit konkrétní drobné pěstitele a řemeslníky v rozvojových zemích a zároveň tak přispět k nastavení spravedlivějších podmínek mezinárodního obchodu, založeném na respektu k lidem a přírodě.

Ceny surovin pěstovaných v rozvojových zemích (např. káva, kakao, čaj...) se na světových trzích drží velmi nízko. Vlivem velké konkurence je na pěstitele kladen tlak na snižování nákladů. Aby se dokázali uživit, jsou proto nuceni začleňovat do pracovního procesu své děti, pracovat v nedůstojných podmínkách a vystavovat se nebezpečí využívání agrochemie. Žijí v chudobě a bez přístupu ke vzdělání. Zapojení se do systému fair trade dává těmto lidem možnost žít důstojný život, osamostatnit se, zajistit dětem vzdělání a být šetrný k přírodě. (text převzat z www.fairtradovamesta.cz)

Co jsou to Fairtradová města? 

Logo - FAIRTRADOVÁ MĚSTAFair trade zlepšuje živobytí drobných pěstitelůFairtradová města jsou mezinárodní iniciativou označování míst, kde je podporován fair trade. Cílem kampaně je osvěta fair trade a podpora prodeje fairtradových produktů v daném městě. Status je udělován nejen městům a malým obcím, ale univerzitám, školám nebo církvím. Celosvětově je držitelem statusu Fairtradové město (Fairtrade town) přes 1000 měst ve 23 zemích světa.

Kampaň Fairtradových měst (Fairtrade towns) odstartovala v roce 2001 v britském městě Garstang z iniciativy Bruce Crowthera. Po šesti letech byl status udělen 200 britským městům a ke konci roku 2010 počet Fairtradových měst překročil 890. Dne 4. června 2011 bylo vyhlášeno 1000. Fairtrade Town na světě! Mezi 8 novými městy, která podporují fair trade je španělský Madrid nebo první Fairtradové město v Asii - japonské Kumamoto!

Koncept Fairtrade Towns je populární především v západní Evropě, mezi Fairtradová města patří Londýn, Dortmund, Brusel, Kodaň, Dublin nebo Řím, ale i malá městečka. Fairtradová města se postupně rozšířila také do Austrálie, Afriky, Kanady a Spojených států Amerických.

V České republice kampaň odstartovala v lednu 2011. Iniciativu koordinuje Asociace pro fair trade, NaZemi - společnost pro fair trade a Ekumenická akademie Praha. (text převzat z www.fairtradovamesta.cz)

Aktuality

  • Pozvánka na výstavu „Díky fair trade" - informačně vzdělávací výstava „Díky fair trade" představuje fair trade v Peru na několika velkoformátových fotografiích a dává příležitost nahlédnout do života tamních drobných pěstitelů. Místo konání: foyer Městského úřadu Český Krumlov, Kaplická 439, Český Krumlov. Termín konání: od 26. září do 26. října 2012. Vernisáž: 26. září 2012 od 15.00 hodin ve foyer úřadu následovaná přednáškou v jednacím sále úřadu ve III. patře - během vernisáže bude městu Český Krumlov slavnostně předán certifikát Fairtradového města. (14. 9. 2012)
  • Férová snídaně v Českém Krumlově, letošní květnová premiéra (2. 4. 2012)

Férový Český Krumlov 

Města a jiné veřejné instituce mohou status získat při splnění 5 kritérií: a) vytvoření řídící skupiny za účelem podpory fair trade ve městě, b) město oficiálně podporuje fair trade (podpora fair trade je součástí strategických dokumentů), c) v místních obchodech a kavárnách jsou dostupné fairtradové produkty, d) místní organizace podporují fair trade (školy, nevládní organizace, církve, knihovny apod.), e) místní média informují o fair trade.

Dne 16. května 2011 Rada města Český Krumlov schválila usnesením č. 286/16/2011 návrh Deklarace podpory fair trade a dne 13. června 2011 usnesením č. 247/20/2011 složení Místní řídící skupiny pro fair trade. Dohoda o užívání mezinárodní certifikační známky fair trade třetími stranami byla schválena Radou města Český Krumlov usnesením č. 294/17/2012 zde dne 18. 6. 2012.

Pro město je dle počtu obyvatel a kvantifikační tabulky potřeba 3 maloobchodních prodejních míst (alespoň 3 produkty 2 druhů: např. 2 kávy a jeden druh čokolády) a 2 restauračních zařízení (např. kavárna, čajovna, restaurace).

Členy Místní řídící skupiny pro fair trade jsou: Ing. Jitka Zikmundová, MBA (místostarostka města), MUDr. Pavel Hausdorf (člen Komise pro životní prostředí Rady města Český Krumlov) a Bc. Radka Kročková (vedoucí Ekocentra - ZO ČSOP Šípek).

V současné době lze ve městě zakoupit fair trade výrobky na těchto prodejních místech: 

  • Ekocentrum Šípek, Kostelní 165, Český Krumlov (Po, Út, Čt: 8.30–11.30/12.30–15.00, St: 8.30–11.30/12.30–18.00) - férová káva, čaj, čokoláda, kakao, koření, curkovinky, oříšky, sušené plody, omáčky, marmelády, rýže, třtinový cukr a další výrobky
  • OD Tesco, Domoradická 299, Český Krumlov (Po–Ne: 7.00–22.00) - férová čokoláda
  • OD Kaufland, Budějovická ul., Český Krumlov (Po–Ne: 7.00–22.00) - férová káva, čaj, kakao, čokoláda
  • Drogerie DM, Budějovická ul., Český Krumlov (Po–Pá: 10.00–21.00/So–Ne: 9.00–21.00) - férový džus, káva, čaj, čokoláda
  • Fair trade krámek v Muzeu stavebních řemesel, Dlouhá 92, Český Krumlov (Po–Ne: 11.00–17.00) - férové potraviny (cukr, káva, čokoláda, čaj, víno, rýže, ...) i fairtradové rukodělné výrobky (košíky, misky, kožené peněženky, hračky, ...)

Dále pak v těchto kavárenských a restauračních zařízeních:

  • Egon Schiele Café, Široká 71, Český Krumlov (Po–Ne: 10.00–19.00) - férová káva, férový čaj, férové sušenky
  • restaurace Maštal, Náměstí Svornosti 2, Český Krumlov (Po–Ne: 10.00–22.00) - férová káva
  • restaurace Vlašský dvůr, Dlouhá 32, Český Krumlov (Po–Ne: 11.00–23.00)- férová káva
  • Salon Kleopatra, U Poráků 511, Český Krumlov (Po-Pá: 8.00–20.00) - férová káva

Související odkazy

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: