Občan > Zajímavé odkazy > Kronika města

Kronika města Český Krumlov

Únor 2007


Přijímačky nanečisto

Žáci devátých tříd některých škol si 1. 2. vyzkoušeli, jak je náročné uspět u přijímacích zkoušek. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání pro ně připravilo projekt Hodnocení výsledků vzdělávání žáků 9. tříd ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií 2007. Deváťáci jsou testováni ze znalostí matematiky, českého jazyka a obecných vědomostí. Celé testování trvá od osmi hodin do patnácti deseti.

Medvíďata

Sbor Medvíďata hrál a zpíval 1. 2 v českokrumlovském divadle. Na programu byly Staré pověsti české pojaté v humorné a velmi odlehčené podobě. Původní obsahový materiál posloužil jako základ pro ojedinělý jevištní útvar, který vyrůstal obráceným postupem, než je obvyklé, tj. od realizace směrem ke scénáři, od spontánní improvizace k jevištní podobě. První uvedení uceleného bloku trvajícího hodinu bylo při mezinárodním divadelním festivale Miraculum. Do budoucna se chystá nové téma - Marco Polo a jeho cesta z Benátek do Číny.

Nová služba na zimním stadionu

Od letošní zimní sezóny bdí nad hokejovým dorostem dobrovolníci krumlovského Českého červeného kříže. Jde o zcela novou službu, která zatím funguje pro dorost od 4. do 9. tříd a měla by se v budoucnu rozšířit i na starší ročníky.

Badminton

Zlaté medaile v deblu vybojovali o prvním únorovém víkendu na Mistrovství České republiky v Českém Krumlově Kohoutek s Floriánem a obhájili tak loňský titul.

Odkazy:

Provizorní most

Vedle betonového mostu u Domu dětí a mládeže vyrostla nová konstrukce provizorního přemostění. Oprava stávajícího mostu je nevyhnutelná kvůli stavu opotřebovanosti. Rekonstrukce tohoto mostu je pouze jednou z několika letošních zásadních dopravních staveb v Českém Krumlově.

Návštěva z Běloruska

Hlavními tématy stáže běloruských odborníků byla ochrana architektonických památek, fungování neziskového sektoru a místní samosprávy a státní správy v této oblasti. Ve spolupráci s polskou organizací East European Democracy Center přiváží společnost Člověk v tísni skupiny aktivistů z běloruských měst Grodno a Mogilev.

Chřipková epidemie

Současné proměnlivé počasí se podepsalo na zdraví obyvatel. Stále více lidí ulehlo na lůžko s příznaky chřipkového onemocnění. Na tento stav zareagovala krumlovská nemocnice a od soboty 10. 2. vyhlásila zákaz návštěv. Ten bude platit až do odvolání.

Park a jižní terasy

Město, obyvatelé a návštěvníci se dočkají dalších míst pro relaxaci. Plánované stavební úpravy městského parku a jižních teras pokračují. Celý projekt se ale významně rozšířil. Českokrumlovskému rozvojovému fondu se totiž podařilo odkoupit domek Egona Schieleho a prostory kolem něj. Podle plánů by mělo dojít ke zkultivováním prostoru a jeho zpřístupnění veřejnosti.

Setkání vícerčátek

Setkání dvojčátek i vícerčátek v Mateřské škole na Tavírně se pořádá třetím rokem každou druhou sobotu v měsíci. Setkání se účastní kolem deseti až šestnácti dětí, pořadatelky jsou v kontaktu se sedmadvaceti rodinami z Českokrumlovska a Českobudějovicka. Začínají přicházet i maminky s postiženými dvojčátky. Na těchto setkáních je zřejmě nejdůležitější výměna zkušeností.

Rekonstrukce mostu

Těžká technika nastoupila 12. 2. 2007 na most u Domu dětí a mládeže. Během prací budou vyměněny nosníky a opraveny závěrné zdi na obou březích. Plánovaná oprava potrvá do 15. 6. a měla by stát 20 milionů korun. Rekonstrukce je samozřejmě spojena s řadou dopravních omezení.

Zubní pohotovost

V Českém Krumlově není, a ani nebude zubní pohotovost. Legislativa a zákony nejsou v případech zubní pohotovosti přesné a jednoznačné. Hovoří se v nich pouze o lékařské službě první pomoci a stomatologové tak zůstávají mimo veškeré předpisy. Krumlováci a obyvatelé regionu musí tedy jezdit na zubní pohotovost do Českých Budějovic.

Masopust

Základní umělecká škola se pokusila obnovit tradici masopustu v Českém Krumlově. Nikdo nepochybuje o tom, že se jí to podařilo. Celý školní rok byl ve výtvarné výchově zaměřen na historické téma Rožmberků. Děti a mládež (ve věku od šesti do devatenácti let) si vyrobily náročné kostýmy pomocí nejrůznějších technik. Průvod zhruba šedesáti masek se vydal o masopustním úterý 20. 2. od městského divadla přes náměstí na zámek. Nechyběla ani hudba nebo renesanční tanec.

Masopustní průvod v Českém Krumlově, foto: © 2007 Libor Sváček Masopustní průvod v Českém Krumlově, foto: © 2007 Libor Sváček Masopustní průvod v Českém Krumlově, foto: © 2007 Libor Sváček Masopustní průvod v Českém Krumlově, foto: © 2007 Libor Sváček

Odkazy:

Historický ples

V pořadí II. historický maškarní ples byl i letos inkognito. Vstup do Prokyšova sálu v českokrumlovské Prelatuře byl povolen jen v kostýmech a maskách. Pořadatelé připravili bohatý program. Historická hudba hrála k výuce dobových tanců, nechyběly ani humorné scénky z dob Viléma a Petra Voka z Rožmberka.

H. Slačálková, Inkognito 2006, foto L. Pouzar

Krumlovská prima sezóna

Přehlídka studentské tvořivosti v oborech divadlo, próza, poezie a fotografie se uskutečnila o víkendu 24. a 25. 2. v městském divadle.

Centrum Míša

Mateřské centrum uspořádalo v Domě dětí a mládeže dvě akce najednou - Plácáníčko a Sportovníček. Nejdřív vykrajovali caparti různé tvary z těsta, pak se všichni přesunuli do tělocvičny, aby si mohli protáhnout celé tělo.

Kouzelný Krumlov

Hlavní kulturní a turistickou sezónu chce město zahájit netradičně. Program vzniká na základě nápadu spojit jarní symboliku, tradice, zvyky v turisticky atraktivní akci a všemu dát podtext lásky. Nejen na náměstí Svornosti, ale i v dalších lokalitách města bude pro všechny přichystáno překvapení. Akce proběhne v prostorách města od 30. 4. do 1. 5.

.. .. .. ..

Odkazy:

Otáčivé hlediště

Klasická pohádka Mrazík v moderním provedení rozesmála nejen diváky, ale i samotné herce. To, že představení každého bavilo, dokazovaly i výmluvné pauzy, během nichž nebyli protagonisté pro smích schopni slova. Otáčivé hlediště bylo plné, odpoledne zpříjemnilo krásné, poměrně teplé počasí.

.. ..

Maminky u počítače

Českobudějovická společnost Attavena ve spolupráci s Českým červeným křížem umožnila maminkám na mateřské dovolené zúčastnit se rekvalifikačního počítačového kurzu. Kurz se koná v rámci projektu I počítačová myš může být kamarádka a je spolufinancován Evropskou unií a státním rozpočtem České republiky. Velikou výhodou je, že maminky mají během kurzu zajištěno hlídání dětí.

Jednání zastupitelstva

Na jednání zastupitelstva města 22. 2. odstoupil radní Milan Marko. Na témže jednání požadoval komunistický zastupitel Stanislav Trnka odvolání místostarostky Dany Kuchtové, která je v současné době ministryní školství. Místostarostka byla z jednání řádně omluvena a souběh svých funkcí hodlá řešit. Starosta města Luboš Jedlička informoval přítomné, že Dana Kuchtová město nic nestojí, protože se vzdala všech svých požitků. Lidé, kteří vykonávají funkce v samosprávě, dostávají tyto měsíční odměny:

· zastupitel 700 korun
· radní 2000 korun
· předseda výboru 1000 korun

Architektonická soutěž

Žáci SUPŠ sv. Anežky české se postarali o instalaci návrhů studentské architektonické soutěže Xella 2006/2007 v Prokyšově sále. Studenti různých uměleckých a technických vysokých škol se přihlásili do soutěže, aby pomohli vyřešit městu prostory pivovarských zahrad a zakomponování nové výstavby do historické části městské památkové rezervace.

Rekonstrukce zdi

Rekonstrukce opěrné zdi na výjezdu z Českého Krumlova Na Kaplické ulici si vyžádá několikaměsíční omezení.

Dům dětí a mládeže

Rej skřítků, tedy karneval pro nejmenší děti i předškoláky, uspořádalo Mateřské centrum Míša s občanským sdružením Krumlovské maminky. Roztomilé masky byly pastvou pro oči. Na karnevale nechyběla ani trampolína, skluzavka nebo tabule, na kterou mohly děti podle libosti malovat.

Rezignace místostarostky

Dana Kuchtová rezignovala k 28. 2. na post místostarostky města. Vzhledem k funkci ministryně školství bude pracovat jako řadová zastupitelka. Uvolněné místo získala po koaličních jednáních KDU-ČSL.

Městské divadlo Český Krumlov

V únoru byl největší zájem o představení Česká mytologie - obě školní matiné byla vyprodána. Velký zájem byl o představení Na konci duhy /vyprodáno/ a pohádku Sůl nad zlato.

Počasí

Únorové počasí pokračuje v trendu minulého měsíce. Teploty se pohybují mírně nad nulou, ani v noci neklesají pod bod mrazu. Počasí vydrželo beze změny celou první dekádu. V noci na 10. 2. 2007 klesla teplota na mínus 5 °C, chladnější ráno vystřídal nádherný slunečný den s teplotami nad nulou. I druhý únorový týden byl nadprůměrně teplý, stejně tak týden třetí. Meteorologové udávají, že letošní zima byla zatím nejteplejší za posledních 85 let.