Občan > Info servis > MailFórum > Občan > 2008

IVS-CK: Cesky Krumlov patri do dvacitky nejkrasnejsich historickych destinaci

Datum a čas: 2.12.2008 12:33 hod.

Český Krumlov obsadil šestnáctou příčku v pátém ročníku ankety časopisu National Geographic Traveler. V této prestižní anketě je Krumlov jediným městem z České republiky, které se dostalo do stovky nejkrásnějších historických míst na světě. Český Krumlov obdržel ve svém hodnocení 76 bodů ze 100 možných, přičemž nejvyšší počet udělených bodů byl 88. Výsledky byly zveřejněny v listopadovém/prosincovém čísle časopisu. "Pro Český Krumlov je to velká čest, že figuruje na seznamu těch nejkrásnějších světových měst. Neusínáme ale na vavřínech. Snažíme se rozvíjet město i nadále. Podařilo se nám získat dotaci z regionálního operačního programu a v příštím roce začneme s úpravami městského parku a jižních teras. Obyvatele a návštěvníky města by tak za pár let mohla v Českém Krumlově nadchnout nová lokalita, kde by mohli trávit svůj volný čas," dodal starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.
Podle časopisu National Geographic Traveler se nejedná o soutěž popularity jednotlivých míst, ale spíše o posouzení jejich autentičnosti a celkové správy konkrétního místa. Do průzkumu, který prováděla organizace Society"s Center for Sustainable Destinations bylo vybráno více než 100 historických míst na celém světě. Mezinárodní panel 280 odborníků, zabývajících se ochranou historických památek, ekologií, cestovním ruchem, geografií, cestopisectvím, fotografií, site managementem, původními kulturami či archeologií, hodnotil jednotlivé destinace podle několika kritérií. Cílem bylo ohodnotit kvality, které z jednotlivých míst dělají jedinečné destinace.
Poměřována byla integrita jednotlivých míst. Panelisté vyhodnocovali místa, která dobře znají podle šesti kritérií. Z hodnocení byla vynechána místa, která jsou pouze tzv. žijícími muzei nebo místa s jedinou historickou památkou. Kritéria byla statisticky převážena podle důležitosti. Měřítky odborníků byly tedy environmentální a ekologická kvalita, sociální a kulturní integrita, stav historických budov a archeologických nalezišť, estetický dojem, kvalita destinačního managementu a vyhlídky do budoucna. Aby byla zajištěna objektivita průzkumu, experti hodnotili místa nejdříve samostatně a anonymně. Následně byla použita technika Delphi studie (tzv. objektivizovaný subjektivní pohled na danou problematiku). Poznámky jednotlivých expertů a dílčí anonymní hodnocení si všichni odborníci přečetli a znovu finálně odhodnotili jednotlivá místa. Výsledné bodové hodnocení každého místa je dáno průměrem bodů z jednotlivých finálních hodnocení všech odborníků.
Pravidelný průzkum časopisu National Geographic Traveler hodnotí místa na zemi podle různých kritérií. Tento rok byly hodnoceny nejkrásnější historické destinace.
Od roku 1992 je Český Krumlov zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Českém Krumlově najdete 300 památkově chráněných objektů v historickém centru nebo, druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice. Křivolaké uličky, romantická zákoutí a unikátní komplex měšťanských domů s impozantní dominantou zámku nad meandrem Vltavy, vynikající výstavy umělců světoznámých jmen, koncerty, hudební festivaly, divadelní představení, hospůdky, kavárny i středověké krčmy, pestrá směs turistů z celého světa, to vše je Český Krumlov - malé, ale zároveň kosmopolitní město s jedinečnou atmosférou, obklopeno neporušenou, krásnou přírodou.
V roce 2008 Český Krumlov získal také cenu Europa Nostra, tzv. památkářského oskara, za konzervaci jižního průčelí Horního hradu.
Více informací o městě Český Krumlov najdete na www.ckrumlov.cz. Informace týkající se průzkumu častopisu National Geographic Traveler můžete hledat na http://traveler.nationalgeographic.com/2008/11/historic-destinations-rated/intro-text.

Jitka Augustinová
tisková mluvčí

kancelář starosty
město Český Krumlov
náměstí Svornosti 1
381 01 Český Krumlov
tel.: 380 766 121
GSM: 602 491 448
e-mail: jitka.augustinova@mu.ckrumlov.cz

--------------------------------------------------------
Správa MailFóra OIS-CK: http://www.ckrumlov.cz/mailforum