Hauzenberg

aktualizováno 20.11.2017

HauzenbergHauzenberg leží v regionu Donau-Wald, který se nachází v jižním cípu Bavorského lesa. Město je vzdáleno 18 km severně od Pasova, 20 km jižně od Freyungu a nedaleko od Česko-Německo-Rakouského trojmezí. Bavorský les je součástí největšího souvislého zalesněného území ve střední Evropě a spolu s Národním parkem Šumava tvoří nejstarší národní park Německa. Samotné město Hauzenberg a přilehlé jezero Freudensee se nacházejí v široké kotlině obklopené strmými zalesněnými kopci. Nejvyšším bodem města a zároveň celého pasovského okresu je 950 metrů vysoký Oberfrauenwald, kde byla před pár lety vystavěna rozhledna, ze které je nádherný pohled do krajiny - na Bavorský les a Rakousko. V zimě se na Oberfrauenwaldu lyžuje. Region se vyznačuje velkými výškovými rozdíly. Tak například bývalá železniční zastávka Kaindlmühle leží ve výšce 350 m. n. m., zatímco nejvýše položená osada okresu Passau ve výšce 800 m. n. m. Z toho plynou i velké klimatické rozdíly. Zatímco se v nižších polohách zabydluje jaro, v těch vyšších panuje krutá zima.

Historici se domnívají, že osada Hauzenberg vznikla již okolo roku 1000 n. l. Již v roce 1010 se celý region dostal pod vliv pasovského opatství a to díky přízni císaře Jindřicha II a za pomoci benediktinského kláštera v Pasově. Z roku 1130 potom pochází první písemná zmínka o městě Hauzenbergu. V roce 1429 je již doložen hauzenberský kostel a farnost. V polovině 14. století má Hauzenberg okolo 65 usedlostí. Zároveň město získalo právo konat svobodné trhy a pasovský biskup Gottfried propůjčil Hauzenbergu obecní zákoník ve 45 paragrafech jako projev jisté obecní autonomie. V 17. století se v okolí Hauzenbergu začal pěstovat chmel. Hlavním odběratelem byl obecní pivovar, když však domácí poptávka po chmelu klesla, bylo chmelařům povoleno plodiny exportovat. V polovině 19. století bylo město díky několika silným požárům zničeno. Hospodářství Hauzenbergu se podařilo nastartovat až díky žulovému průmyslu, který se začal rozvíjet od roku 1870. Zároveň byla postavena železnice - roku 1905, což podpořilo veškerou řemeslnou výrobu v oblasti. Od roku 1933 prováděla NSDAP rozsáhlé reformy územního členění Německa. V jejich průběhu se stal krajským městem pasovska nejprve Hauzenberg poté Pasov. Probíhaly i další správní reformy, které však byly k 1. červnu 1948 kompletně zrušeny. Hauzenberg byl povýšen na město 28. dubna 1978.

4. dubna roku 2002 získal Hauzenberg titul "Luftkurort" či "staatlich anerkannter Luftkurort" - doslova přeloženo "lázeň čistého vzduchu". Označení získávají pouze takové lokality, které se vyznačují výbornou kvalitou životního prostředí - přesněji čistotou ovzduší a výbornými klimatickými podmínkami, které jsou zdraví prospěšné. Pro měření této kvality existují přísná kritéria a navíc hodnoty v dané lokalitě musí být pravidelně přeměřovány. I díky této "značce" se Hauzenberg stal vyhledávaným turistickým cílem. Kromě krásné přírody Bavorského lesa mohou návštěvníci obdivovat i historické památky. Za zmínku jistě stojí moderní farní kostel s neogotickým oltářem a kněžištěm z konce 15. století, barokní kašna z roku 1667, která se původně nacházela na zámku Neuburg am Inn a kterou Hauzenberg koupil v roce 1807. Dále se ve městě nachází známé Žulové centrum Bavorský les - Granitzentrum Bayerischer Wald se "Sloupy králů". Celé centrum se nachází ve vizionářské budově, která je posazena přímo na hraně starého zaplaveného kamenolomu a spouští se dolů až k hladině vody. Nedaleko Hauzenbergu leží hrad Freudensee.  

 

 Mapa - Hauzenberg                            Znak - Hauzenberg

 

 

Oficiální internetové stránky města:  www.hauzenberg.de

 

Partnerské vztahy

Partnerská listina - HauzenbergRok 1991 - Hauzenberg se stává partnerským městem Českého Krumlova

Setkání partnerských měst

Města Český Krumlov, Hauzenberg, Slovenj Gradec a Vöcklabruck každoročně završují svou celoroční spolupráci formou podzimního setkání na půdě jednoho z nich. Kromě starostů měst se setkávají i zástupci široké veřejnosti, aby se při kulturních či sportovních akcích podělili o své zkušenosti a prohloubili vzájemné vztahy. Od roku 2001 jsou na setkání zváni i zástupci partnerského města Miami Beach.

Hauzenberg hostil partnerské setkání naposledy v roce 2015.

Město Český Krumlov hostilo partnerské delegace v letech:

rok 1998

rok 2002 (27. - 29. září)

Delegace byly přivítány starostou města na náměstí Svornosti v odpoledních hodinách. Poté se zúčastnili slavnostní vernisáže výstavy dětských prací "Moje město... co bych Ti chtěl ukázat", která proběhla na nádvoři Prelatury. Další den se naši hosté zúčastnili průvodu Českokrumlovské baráčnické obce a partnerských měst, který prošel od pivovaru Eggenbrg na náměstí Svornosti. Poté následoval doprovodný program. Na náměstí byl zahájen Svatováclavský trh a poté jím zazněly vystoupení hudebních souborů z partnerských měst. Hosté si dále mohli zasoutěžit v pojídání švestkových kendlíků a pobavit se na večerní slavnosti s překvapením. Závěrečný den byl tradičně věnován pracovní snídani starostů a zástupců partnerských měst, která zakončila další rok spolupráce.

rok 2006 (8. - 10. září)

Setkání partnerských měst v roce 2006 připadlo na víkend, kdy se v Českém Krumlově konal již třetí ročník akce "Den s handicapem - Den bez bariér". Díky tomu přijeli do našeho města kromě zástupců radnic, hudebníků a sportovců i postižení občané partnerských měst, ktěří využili bohatého programu. Okolo šesté hodiny večerní přivítal delegace na náměstí Svornosti starosta města Český Krumlov JUDr. František Mikeš. Večerní program zpestřila svým vystoupením dětská hudební skupina CK Band. Druhý den změřili své síly sportovci. Volejbalový turnaj zástupců měst, který proběhl na ZŠ Za Nádražím, vyhrál Slovenj Gradec. Krumlovští zazářili v závodech na raftech. V náročných disciplínách (travers přes řeku, střelba ze vzduchovky, zdolávání Benešova mostu po provazovém žebříku, čepování piva apod.) nakonec zvítězili. Kdo nesportoval, mohl se zúčastnit "Inspirativní kresby a malby na velkou plochu", která probíhala na náplavce u Benešova mostu.

Pokračoval i "Den bez bariér". Na náměstí Svornosti pozdravili starostové partnerských měst všechny účastníky a dobrovolníky a sami se zapojili do programu "Zkuste si to na chvíli". Jednalo se program pro návštevníky bez zdravotního postižení, zaměřený na přiblížení problému, který přináší handicapovaným běžný život (např. pohyb po českokrumlovské dlažbě). Hudebníci z partnerských měst se potom zapojili do kulturního programu, který probíhal na náměstí Svornosti v odpoledních hodinách. Zástupci partnerských měst se rozhodli podpořit dalčí ročník "Dne bez bariér" a večer se zúčastnili benefičního koncertu The Wall 2006, jehož výtěžek byl věnován na podporu tohoto projektu. Závěrečný den již tradičně zakončila pracovní snídaně starostů a zástupců partnerských měst. Další rok spolupráce byl zakončen.

rok 2010 (24. - 26. září)

Setkání partnerských měst 2010 - odkaz

rok 2014 (12. - 14. září)

Setkání partnerských měst 2014 - odkaz

rok 2015 (18.- 20. září)

Setkání partnerských měst 2015 - odkaz

 

Fotogalerie

Město Hauzenberg

Granitzentrum Bayerischer Wald

Setkání partnerských měst v roce 2006

Setkání partnerských měst v roce 2009

Setkání partnerských měst v roce 2010 

Setkání partnerských měst v roce 2012

Setkání partnerských měst v roce 2013 

Setkání partnerských měst v roce 2014

Setkání partnerských měst v roce 2015

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: