Občan > Občan > Město a samospráva > Partnerská města > Cuzco

Cuzco

aktualizováno 06.08.2010

Cuzco nebo Cusco (kečuánsky Qusqu či Qosqo) je město na jihu peruánských And. V předkolumbovských dobách zde bylo centrum incké říše. V současnosti je Cuzco zařazeno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Žije zde asi 340 000 obyvatel.

V roce 2007 oslovilo Cuzco Český Krumlov s návrhem spolupráce - partnerství. Proběhla výstava peruánského umění v Máselnici. V březnu 2008 zavítala do Českého Krumlova delegace zahraničních úředníků organizovaná peruánským velvyslanectvím. 

Dějiny

V době Inků bylo Cuzco politickým a náboženským centrem. Dělilo se na dvě části: Urin Qusqu (Dolní Cuzco) a Hanan Qusqu (Horní Cuzco). V Horním Cuzcu se usadil Manco Cápac II. a vybudoval zde chrám Slunce. V době největšího rozkvětu se počet obyvatel tohoto města pohyboval kolem 200 000.
Inkové Cuzco přirovnávali k pumě, kterou uctívali jako posvátné zvíře. Město chápali jako tělo zvířete a pevnost Sacsayhuamán jako jeho hlavu.
Příchod španělských dobyvatelů v čele s Franciscem Pizarrem (1533) byl pro Cuzco zkázou. Stalo se obětí nepředstavitelného vandalství. Hlavní centrum Peru se poté přesunulo do v té době stavěné Limy.

Zdroj: Wikipedia